Mężczyzna na badaniu u lekarza przed artroskopią kolana
Choroby

Artroskopia kolana – wskazania i korzyści z operacji kolana

Artroskopia kolana jest zabiegiem małoinwazyjnym z zakresu chirurgii ortopedycznej. Wykonuje się ją w celach zarówno diagnostycznych, jak i leczniczych. Umożliwia usunięcie uszkodzeń, oczyszczenie stawu, a także postawienie diagnozy. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu? Jak przebiega i o czym pamiętać w okresie rekonwalescencji?

Artroskopia kolana – wskazania i przeciwwskazania

W jakich przypadkach lekarz może zadecydować o konieczności wykonania artroskopii kolana? Wśród wskazań do zabiegu wymienia się m.in.:

  • ograniczenie ruchomości kolana,
  • dolegliwości bólowe,
  • objawy świadczące o blokowaniu się stawu kolanowego,
  • złamania śródstawowe,
  • torbiele okołostawowe,
  • obecność ciał obcych w kolanie,
  • przygotowanie do zabiegu rekonstrukcji więzadeł krzyżowych,
  • diagnostykę pourazową.

Pomimo tego, że zabieg jest małoinwazyjny, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Wśród nich wymienia się np. zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe (wymagające endoprotezy), niewydolność mięśniową, żylaki, a także otyłość. Leczenia operacyjnego nie zaleca się również, jeśli zmiany są możliwe do usunięcia podczas rehabilitacji. 

Jak przebiega operacja?

Decyzję o tym, czy artroskopia kolana będzie właściwą metodą leczenia, podejmuje lekarz w trakcie wizyty kwalifikacyjnej. Jeszcze przed zabiegiem zalecane jest:

  • wykonanie badań krwi (m.in. morfologii, poziomu glukozy we krwi),
  • dostarczenie od lekarza prowadzącego zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zabiegu (dotyczy osób z chorobami przewlekłymi),
  • odstawienie leków rozrzedzających krew (tylko po konsultacji z lekarzem) na 7 dni przed artroskopią kolana,
  • powstrzymanie się od jedzenia i picia na około 6 godzin przed zabiegiem.

Sam zabieg jest małoinwazyjny i trwa krótko (od 30 do 120 minut). Nacięcia chirurgiczne są niewielkie – zazwyczaj ich średnica wynosi nie więcej niż 8 mm. Przed jego rozpoczęciem podawane jest znieczulenie podpajęczynówkowe. Oznacza to, że osoba operowana zachowuje przytomność, ale nie czuje nic od pasa w dół.

Artroskopia może być przeprowadzana w celach diagnostycznych, jak i leczniczych. W drugim przypadku chirurg skupia się na konkretnych miejscach stawu kolanowego wymagających leczenia. Mogą być to:

  • chrząstki (rekonstrukcja ubytków chrzęstno-kostnych lub chrząstki),
  • więzadła wewnątrz stawu (np. zszycie zerwanego więzadła lub jego pełna rekonstrukcja),
  • łąkotki (usuwanie częściowe lub całkowite, zespolenie przy użyciu implantów).

Jest to zabieg, którego wykonanie nie wiąże się z dużym ryzykiem powikłań. Na ich wystąpienie bardziej narażone są osoby z cukrzycą, chorobami serca, a także niewydolnością krążeniową kończyn dolnych.

Jeśli już dojdzie do powikłań, mają one zazwyczaj postać krwawienia w okolicy stawu (na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych), krwiaków wewnątrzstawowych oraz przewlekłych wysięków. Rzadziej dochodzi do uszkodzenia nerwów lub chrząstki stawowej, dolegliwości bólowych i zmniejszenia ruchomości stawu. 

O czym należy pamiętać w okresie rekonwalescencji?

Są pewne zasady, których należy przestrzegać, aby zmniejszyć ryzyko powikłań i zwiększyć skuteczność leczenia. Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu przez 24 godziny. Już następnego dnia może wrócić do domu, ale musi pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Przez około miesiąc po zabiegu zaleca się poruszanie o kulach, aby chronić staw kolanowy przed obciążeniami. Po upływie około 3-6 tygodnia kolano może być już stopniowo obciążane. W tym okresie ważna jest również rehabilitacja. Jej celem jest przywrócenie utraconej masy mięśniowej oraz sprawności kolana.

Około 12 tygodni po artroskopii pacjent wraca do pełnej sprawności. Jeśli wcześniej prowadził aktywny tryb życia, może powoli zacząć treningi.

Artroskopia kolana wykonywana w CMmedicum jest zabiegiem cenionym przez ortopedów, ponieważ daje możliwość zobrazowania struktur stawu kolanowego, a także oceny jego funkcjonalności. Jest to zabieg, który przynosi wiele korzyści także pacjentowi. Jest mało inwazyjny, trwa krótko i pozostawia jedynie kilka mało widocznych blizn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.