Starsza kobieta jest na badaniu tarczycy
Choroby

Badania tarczycy – dlaczego należy wykonywać je regularnie?

Artykuł partnera.

Prawidłowo pracująca tarczyca pozwala utrzymywać odpowiednie tempo metabolizmu. Bardzo wiele osób cierpi jednak na niedoczynność, nadczynność lub zapalenie tego gruczołu. Poza tym, stosunkowo często lekarze endokrynolodzy diagnozują u swoich pacjentów guzki tarczycy, które w zdecydowanej większości mają charakter łagodny, jednak wymagają regularnej kontroli. Dlatego też badania tarczycy raz na jakiś czas powinny być wykonywane przez każdego, kto obserwuje u siebie symptomy sugerujące możliwość występowania zaburzeń pracy tego narządu.

Kiedy i jakie badania tarczycy warto wykonać?

Badania tarczycy zwykle zlecane są przez lekarza, gdy pacjent uskarża się na typowe dla schorzeń tarczycy symptomy. W przypadku niedoczynności są to: przewlekłe zmęczenie, senność, nieuzasadnione przybieranie na wadze, suchość skóry, wypadanie włosów. Podobne objawy mogą towarzyszyć chorym na Hashimoto czyli zapalenie tarczycy. Nadczynność gruczołu tarczowego wiąże się z kolei z nadmierną utratą wagi, pobudzeniem czy wzmożoną potliwością. Choć oczywiście u każdego przebieg ewentualnego schorzenia tarczycy może być nieco inny, utrzymywanie się powyższych objawów należy skonsultować z lekarzem.

Do najważniejszych badań tarczycy, jakie powinno się wówczas wykonać zalicza się oznaczanie poziomu hormonu tyreotropowego, czyli TSH, a ponadto wolnej tyroksyny – FT4 oraz wolnej trójjodotyroniny- FT3. Zwykle wskazane jest także oznaczenie przeciwciał tarczycowych, których podwyższony poziom wskazuje na stan zapalny tarczycy, a ponadto USG – w celu oceny wielkości i struktury gruczołu.

Badania tarczycy – Poznań

Jeśli jesteś mieszkańcem Wielkopolski i szukasz miejsca, gdzie szybko i wygodnie wykonasz kompleksowe badania tarczycy w Poznaniu, powinieneś zapoznać się z propozycją https://www.neomedica.pl/oferta/programy-i-pakiety/pakiet-tarczyca-pod-kontrola/. Pakiet tarczycowy oferowany przez Centrum Medyczne Neomedica obejmuje wszystkie najważniejsze badania, które pozwalają określić czy tarczyca funkcjonuje tak jak powinna. W zakres oferty wchodzi nie tylko niezbędna diagnostyka laboratoryjna, ale i USG oraz  konsultacja z lekarzem endokrynologiem.

Badania tarczycy – cena

Cena badań tarczycy bywa zróżnicowana. Oznaczenie pojedynczego hormonu to zwykle koszt w granicach 30 zł. Jeśli zatem zależy ci na przeprowadzeniu kompletu badań tarczycy w niższej cenie, warto korzystać z pakietów, w przypadku których koszt pojedynczego badania jest zawsze znacznie niższy. Warto pamiętać, że oznaczenie samego TSH, które przyjęło się uznawać za podstawę w diagnostyce chorób tarczycy, nie jest wystarczające, aby jednoznacznie ocenić kondycję tego gruczołu. Nawet jeśli wynik znajduje się w normie, istotne są także pozostałe parametry, czyli poziom FT3, FT4 oraz przeciwciała tarczycowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.