Artykuł partnera.
Prawidłowo pracująca tarczyca pozwala utrzymywać odpowiednie tempo metabolizmu. Bardzo wiele osób cierpi jednak na niedoczynność, nadczynność lub zapalenie tego gruczołu. Poza tym, stosunkowo często lekarze endokrynolodzy diagnozują u swoich pacjentów guzki tarczycy, które w zdecydowanej większości mają charakter łagodny, jednak wymagają regularnej kontroli. Dlatego też badania tarczycy raz na jakiś czas powinny być wykonywane przez każdego, kto obserwuje u siebie symptomy sugerujące możliwość występowania zaburzeń pracy tego narządu.
Kiedy i jakie badania tarczycy warto wykonać?
Badania tarczycy zwykle zlecane są przez lekarza, gdy pacjent uskarża się na typowe dla schorzeń tarczycy symptomy. W przypadku niedoczynności są to: przewlekłe zmęczenie, senność, nieuzasadnione przybieranie na wadze, suchość skóry, wypadanie włosów. Podobne objawy mogą towarzyszyć chorym na Hashimoto czyli zapalenie tarczycy. Nadczynność gruczołu tarczowego wiąże się z kolei z nadmierną utratą wagi, pobudzeniem czy wzmożoną potliwością. Choć oczywiście u każdego przebieg ewentualnego schorzenia tarczycy może być nieco inny, utrzymywanie się powyższych objawów należy skonsultować z lekarzem.
Do najważniejszych badań tarczycy, jakie powinno się wówczas wykonać zalicza się oznaczanie poziomu hormonu tyreotropowego, czyli TSH, a ponadto wolnej tyroksyny – FT4 oraz wolnej trójjodotyroniny- FT3. Zwykle wskazane jest także oznaczenie przeciwciał tarczycowych, których podwyższony poziom wskazuje na stan zapalny tarczycy, a ponadto USG – w celu oceny wielkości i struktury gruczołu.
Badania tarczycy – Poznań
Jeśli jesteś mieszkańcem Wielkopolski i szukasz miejsca, gdzie szybko i wygodnie wykonasz kompleksowe badania tarczycy w Poznaniu, powinieneś zapoznać się z propozycją https://www.neomedica.pl/oferta/programy-i-pakiety/pakiet-tarczyca-pod-kontrola/. Pakiet tarczycowy oferowany przez Centrum Medyczne Neomedica obejmuje wszystkie najważniejsze badania, które pozwalają określić czy tarczyca funkcjonuje tak jak powinna. W zakres oferty wchodzi nie tylko niezbędna diagnostyka laboratoryjna, ale i USG oraz konsultacja z lekarzem endokrynologiem.
Badania tarczycy – cena
Cena badań tarczycy bywa zróżnicowana. Oznaczenie pojedynczego hormonu to zwykle koszt w granicach 30 zł. Jeśli zatem zależy ci na przeprowadzeniu kompletu badań tarczycy w niższej cenie, warto korzystać z pakietów, w przypadku których koszt pojedynczego badania jest zawsze znacznie niższy. Warto pamiętać, że oznaczenie samego TSH, które przyjęło się uznawać za podstawę w diagnostyce chorób tarczycy, nie jest wystarczające, aby jednoznacznie ocenić kondycję tego gruczołu. Nawet jeśli wynik znajduje się w normie, istotne są także pozostałe parametry, czyli poziom FT3, FT4 oraz przeciwciała tarczycowe.