Program Dostępność Plus
Zdrowie

Co to jest program Dostępność Plus?

Dostępność Plus to kompleksowa inicjatywa Unii Europejskiej, mająca na celu realizację działań zapewniających wszystkim obywatelom, również osobom o szczególnych potrzebach, swobodny udział w życiu publicznym oraz nieograniczony dostęp do dóbr i usług. Likwidacja barier architektonicznych ułatwia codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami, seniorom czy kobietom w ciąży. Dowiedz się więcej na temat zasad działania programu!

Co można sfinansować z programu Dostępność Plus?

Koniecznie sprawdź, jakie możliwości daje program Dostępność Plus. Windy, podjazdy i platformy pionowe to tylko część inwestycji, które możesz sfinansować z otrzymanej pożyczki. Wśród dostępnych opcji znajduje się również modernizacja dojścia do budynku i ciągów komunikacyjnych w jego wnętrzu, odpowiednie oznakowanie pomieszczeń, montaż systemu automatycznego oświetlenia, nowych drzwi o odpowiedniej szerokości czy głośnomówiących domofonów umieszczonych na właściwie dobranej wysokości.

Grupą docelową inicjatywy Dostępność Plus są podmioty sektora publicznego, na przykład spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz zarządcy budynków użyteczności publicznej, takich jak instytucje kultury, szkoły, uczelnie wyższe, urzędy czy przychodnie lekarskie.

Chociaż środki z programu nie są przeznaczone na modernizację indywidualnych mieszkań i domów jednorodzinnych, można wykorzystać pożyczkę z inicjatywy dostępność plus na windy w blokach i budynkach wielorodzinnych. Dofinansowanie obejmuje nie tylko montaż dźwigu elektrycznego w budynkach bez windy, ale również wymianę lub przebudowę, jeśli obecna konstrukcja nie jest odpowiednio dostosowana do potrzeb osób z ograniczeniami w poruszaniu się.

Takie firmy jak KONE Program Dostępność Plus wspierają poprzez partnerstwo polegające na dostarczaniu wartościowych rozwiązań, jakimi są windy. Pomogą Ci również w złożeniu wniosku wraz z odpowiednimi załącznikami. Korzystając ze wsparcia specjalistów, masz pewność, że komplet dokumentów zostanie złożony skutecznie. Audyt Dostępności napisany przez ekspertów, którzy potrafią odpowiednio skonstruować tego typu dokumentację i uargumentować konieczność wprowadzenia zmian w budynku, zwiększy Twoją szansę na otrzymanie dofinansowania w oczekiwanej kwocie.

Program Dostępność Plus

Jakie są warunki programu Dostępność Plus?

Dofinansowanie mogą otrzymać podmioty, które złożą formalnie poprawny wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego. Jednym z najważniejszych dokumentów, który należy załączyć do wniosku, jest Audyt Dostępności. Druk ten opisuje aktualny stan budynku, rozpoznaje potrzeby w zakresie przebudowy mającej na celu zwiększenie dostępności dla osób o szczególnych potrzebach oraz przedstawia plan modernizacji. Na jego podstawie przyznawane są preferencyjne pożyczki o określonej wysokości.

W ramach programu przyznawana jest pożyczka na bardzo korzystnych, preferencyjnych warunkach, której wysokość może pokryć nawet 100% kosztów inwestycji. Kwota pożyczki uzależniona jest od potrzeb – nie określono jej dolnego ani górnego limitu a dostępny okres kredytowania to aż 20 lat. Oprocentowanie stałe wynosi jedynie 0,15%. Nie ma żadnych dodatkowych kosztów, takich jak prowizje i opłaty bankowe. Pożyczkobiorca spełniający odpowiednie warunki ma możliwość ubiegania się o umorzenie nawet 40% kapitału.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby budynek, którego jesteś zarządcą, był dostępny dla wszystkich członków społeczeństwa, zapoznaj się z możliwościami, jakie daje program Dostępność Plus. Dla niepełnosprawnych, seniorów czy rodzin z dziećmi niektóre bariery architektoniczne są niezwykle trudne do pokonania i uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie. Aby uniknąć zjawiska wykluczenia z życia społecznego, niezbędne jest dostosowanie przestrzeni publicznej do potrzeb osób o różnych ograniczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.