Chore dziecko siedzi na kanapie i nie chce iść do lekarza
Rodzicielstwo

Co zrobić, gdy dziecko choruje i nie chce iść do lekarza?

Dzieci na różne sposoby i ze zmienną intensywnością przeżywają emocje związane z chorowaniem oraz wizytami u lekarzy. Dla wielu z nich najbardziej naturalną reakcją jest lęk, który wynika z faktu postrzegania zaistniałej sytuacji jako niebezpiecznej. W obliczu przed nieznanym, organizm dziecka błyskawicznie aktywuje się do ucieczki lub walki. Lęk może generować wiele wydarzeń związanych z wizytą u lekarza, np. konieczność przeprowadzenia badań fizykalnych czy pobrania krwi. Dla wielu dzieci ma on racjonalne uzasadnienie, ponieważ wynika z nieprzyjemnych doświadczeń i skojarzeń – np. bólu spowodowanego podaniem zastrzyku. Istnieją jednak sposoby na to, aby uporać się z takimi obawami.

Szczera rozmowa z dzieckiem

Wbrew pozorom, nawet bardzo małe dzieci mogą dużo zrozumieć. Jeżeli rodzic spokojnie, rozważnie i odpowiednim jeżykiem wytłumaczy im specyfikę wizyt u lekarza, z dużym prawdopodobieństwem zmniejszy występujące obawy. Wynika to z faktu, że najbardziej przerażające dla dzieci są rzeczy nieznane. Warto im więc przedstawić po kolei, jaki przebieg będzie miała konsultacja oraz co się będzie działo – włącznie z kolejnymi badaniami. Dziecko powinno być też uprzedzone o wyglądzie samej przychodni czy gabinetu ,aby było lepiej przygotowane do wizyty. Lepiej też unikać obiecywania, że pobieranie krwi lub wykonanie innego bolesnego zabiegu nie będzie bolało. Dzieci zwykle boją się mniej, jeżeli wcześniej zyskują świadomość o krótkim uczuciu bólu. W ten sposób można zdobyć ich zaufanie, a także przedstawić zalety wynikające z mówienia prawdy.

Odpowiednie przygotowanie do wizyty

Jeżeli dziecko bardzo panikuje i boi się przed wyjściem do lekarza, warto odpowiednio zaplanować całą wizytę u specjalisty. Podczas przygotować można przeczytać bajkę opowiadającą o pobieraniu krwi czy badaniach, co oswoi maluchy oraz zniweluje ich stres. Przydatna może się okazać również zabawa w lekarza, np. z udziałem ulubionych lalek i innych zabawek. W bardzo wielu przypadkach, na początek dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja pediatryczna online. Nie wymaga ona osobistych odwiedzin u specjalisty, ponieważ odbywa się zdalnie. Z tego względu jest mniej stresująca dla dzieci i może być zrealizowana o dowolnej porze. W razie potrzeby zostanie też wystawiona recepta online dla dziecka, którą da się wykupić w dowolnej aptece.

Dziecko u lekarza pediatry

Racjonalne podejście

Dla samopoczucia kilkulatka przed wizytą u lekarza bardzo duże znaczenie ma nastawienie opiekunów Jeżeli rodzice się denerwują, mówią podniesionym głosem, pokrzykują i zachowują się chaotycznie, dziecko może poczuć niepokój. Przed wizytą najlepiej postępować w sposób opanowany, spokojny i swobodny. Maluch zrozumie dzięki temu, że wizyta u lekarzy jest po prostu kolejnym doświadczeniem w życiu i nie musi być stresująca. Dzieci nie wolno też straszyć lekarzami, ukazując ich jako straszne i wyrządzające krzywdy osoby. W konsekwencji będą one łączyć takie słowa z przykrymi doświadczeniami, co zwiększy ich lęk przed wejściem do gabinetu. Jeżeli dziecko mimo wcześniejszego przygotowania jest wycofane, strachliwe i nieufne, lepszym rozwiązaniem może się okazać pediatra online.

Wybór odpowiedniego lekarza

Poza odpowiednim przygotowaniem dziecka do wizyty, duże znaczenie ma też wybór odpowiedniego lekarza. Specjalista powinien być cierpliwy, przyjazny i łagodny, a także empatyczny, otwarty i sympatyczny. Taki lekarz pediatra z pewnością będzie umiał postawić się w sytuacji dzieci, ponieważ posiada zdolność porozumiewania się z nimi. Przygotowując się do wizyty, rodzice powinni też wziąć pod uwagę uczucia swoich pociech. Nie należy ich negować oraz im zaprzeczać, ponieważ dzieci naprawdę mocno przeżywają spotkanie z lekarzem. Wiele jednak zależy od indywidualnych cech. Niektóre dzieci są bowiem bardzo odważne, a ich ciekawość świata zachęca je do poznawania kolejnych miejsc, sytuacji oraz ludzi. W każdym przypadku warto jednak zadbać o umiejętne przygotowanie do każdej wizyty u specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.