Artykuł partnera.
Osoby należące do bardzo szerokiego grona ludzi, których najbliżsi krewni (rodzice, dziadkowie i nie tylko) cierpieli na alkoholizm często zastanawiają się, czy to choroba, którą można odziedziczyć. Uzależnienie od napojów alkoholowych może mieć różne przyczyny i bez dokładnego studium przypadku, trudno jest wskazać jedną, która byłaby uniwersalna dla wszystkich chorych.
Typy uzależnień od alkoholu
Nim wyjaśnimy, czy uzależnienie od alkoholu można odziedziczyć musimy wyjaśnić, jakie występują rodzaje alkoholizmu i czym się charakteryzują. Istnieją dwa podziały, które cieszą się największym uznaniem wśród badaczy. W pierwszym z nich można wskazać na cztery podtypy uzależnienia:
- depresyjny – w przypadku tego rodzaju alkoholizmu, chory uważa, że napoje wyskokowe są w stanie pomóc mu w walce z depresją, traktują je jako swego rodzaju „lekarstwo” na to schorzenie. Bezpośrednio po spożyciu, kiedy w grę wchodzi upojenie, osoba z depresją rzeczywiście czuje się lepiej, jednak wraz z obniżeniem poziomu alkoholu we krwi – nastrój obniża się. Jak nietrudno się domyślić, to prowadzi do chęci ponownego napicia się;
- abstynencyjny – z tym typem alkoholizmu mamy do czynienia, gdy okazjonalne spożywanie trunków przybrało niebezpieczną postać: aby uniknąć tzw. zespołu abstynencyjnego, potocznie znanego po prostu pod nazwą kaca, chory pije, by nie odczuwać przykrych dolegliwości. Alkoholicy abstynencyjni charakteryzują się silnymi predyspozycjami do popadania w uzależnienia, nie tylko alkoholowe;
- lękowy – to rodzaj alkoholizmu zbliżony do typu depresyjnego. Chory pije, by „uleczyć” swoje lęki i frustracje;
- organiczny – w takim przypadku uzależnienie zazwyczaj wynika z wpływu otoczenia oraz niekorzystnych sytuacji, jakie miały miejsce w dzieciństwie chorego.
Drugi podział jest związany z kryterium wieku. Jeśli uzależnienie od alkoholu rozwija się po ukończeniu 25 roku życia – prawdopodobnie ma podłoże genetyczne, a jeżeli doszło do jego wcześniejszego rozwinięcia – raczej nie jest związane bezpośrednio z genami, a raczej wpływem otoczenia czy złych doświadczeń.
Czy można odziedziczyć alkoholizm?
Co do zasady, choroba alkoholowa nie jest schorzeniem genetycznym, co oznacza, że nie można jej odziedziczyć. Warto jednak pamiętać, że w ciałach osób pijących zachodzą mutacje genetyczne, które mogą być przekazywane potomstwu, a te mogą zwiększać ryzyko zachorowania na alkoholizm.
Nie należy się jednak załamywać: fakt, że istnieje taka szansa nie oznacza, że rzeczywiście tak będzie. Dodatkowo, ryzyko przekazania wadliwego genu występuje tylko i wyłącznie wtedy, gdy do mutacji w ciele rodzica doszło jeszcze przed poczęciem dziecka.
Należy jednak nadmienić, że choć teoretycznie alkoholizm nie jest dziedziczny, w praktyce syndrom DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików) może prowadzić do nałogu. Osoby, które dorastały w środowisku, w którym nadużywało się alkoholu, zazwyczaj mają trudności z wyrażaniem emocji, czują się osamotnione w swoich kłopotach, nie potrafią efektywnie radzić sobie ze stresem i napotykają duże trudności podczas budowania relacji z innymi osobami. W wyniku tego rodzaju trudności psychicznych może okazać się, że aby poradzić sobie z problemami – dorosłe dziecko alkoholika zaczyna spożywać napoje wyskokowe, by poprawić swoje samopoczucie.
Choroba alkoholowa – leczenie i zapobieganie
Osoby z syndromem DDA, które znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na alkoholizm, powinny już od najmłodszych lat zapobiegać wystąpieniu tej choroby. Jednym z rozwiązań jest abstynencja, jednak tak naprawdę to tylko „maskowanie” problemu. Największą dolegliwością DDA jest sfera psychiczna, która w związku z latami zaniedbań w domu – wymaga wsparcia oraz terapii. Dlatego też, aby poradzić sobie z obniżoną samooceną czy kłopotami w relacjach międzyludzkich – dzieci czy wnuki alkoholików powinny poddać się terapii. Współpraca ze specjalistą pomoże w zrozumieniu podłoża problemów, a także odbudowaniu poczucia własnej wartości i nauczy nawiązywania bliskich relacji z innymi.
________________________________________
Artykuł powstał dzięki uprzejmości prywatnego ośrodka leczenia alkoholizmu – Tu i Teraz