Wkładanie soczewek do pojemnika
Uroda

Czy można spać w soczewkach? – odpowiadamy na pytania

Na soczewki kontaktowe decyduje się coraz więcej osób. Dla ludzi uprawiających wszelkie sporty są dużym ułatwieniem. Zapewniają komfort podczas codziennych czynności życiowych, dzięki czemu pozwalają w ciągu dnia zapomnieć o wadzie wzroku. Coraz częściej w Internecie pada pytanie, czy można spać w soczewkach kontaktowych. Poniższy artykuł ma na celu rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć, czy faktycznie można spać w soczewkach.

Spanie w soczewkach kontaktowych

Tlen, który znajduje się w powietrzu jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowanie rogówki. Soczewki są przystosowane do tego, by przepuszczać powietrze w ciągu dnia, dlatego naszym oczom nic się nie dzieje. Z kolei w nocy, powieki są zamknięte i ilość tlenu która dociera do rogówki jest ograniczona. W przypadku kolejnej warstwy, czyli szkieł kontaktowych, jeszcze bardziej odcinamy dopływ powietrza. Długotrwałe spanie w soczewkach może prowadzić do bardzo nieprzyjemnego schorzenia, jakim jest owrzodzenie rogówki. To uleczalne schorzenie, nie mniej jednak prowadzi do powstania blizn, a to może mieć długotrwały wpływ na wzrok.

Co się stanie, jeżeli zasnę w soczewkach?

Jednorazowy incydent tego typu, który zdarzył się przypadkiem może co najwyżej przesuszyć i lekko podrażnić gałki oczne. Zdjęcie soczewek może być trudniejsze niż dotychczas. Jeżeli tylko pojawi się zaburzenie widzenia, długotrwały ból czy utrzymujące się zaczerwienienie – niezwłocznie skontaktuj się ze specjalistą.

Co zrobić jak zasnę w soczewkach?

Jeżeli zapomniałeś zdjąć soczewki, to należy wykonać następujące kroki przed ich zdjęciem:

 • należy odczekać kilka minut, by oko nawilżyło się,
 • jeżeli wciąż masz uczucie suchości, użyj kropli nawilżających; jeżeli nie masz ich w swoim zestawie pielęgnacyjnym, polecamy je niezwłocznie zakupić. Sklep z soczewkami kontaktowymi Mylenshop, ma w swojej ofercie wszelkie produkty do higieny soczewek,
 • najlepiej, jeżeli przez kilka godzin nie będziesz korzystał z soczewek kontaktowych. pozwól oku zregenerować się i załóż je dopiero wtedy, kiedy objawy ustąpią.

Czy istnieją soczewki, w których mogę spać?

Jeżeli prowadzisz intensywny tryb życia i często ze zmęczenia zapominasz o wyjęciu szkieł kontaktowych, rynek oferuje rozwiązanie. Soczewki do noszenia w trybie elastycznym, (czyli bez przerwy przez kilka dni), lub ciągłym (nawet do 30 dni zarówno w dzień i w nocy). Zapewniają wystarczająco dobry dopływ tlenu do rogówki. To nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie zapobiega obrzękowi rogówki. To niezwykły komfort i wygoda dla tych, którzy mają problem z cowieczornym zdejmowaniem szkieł kontaktowych. Wymagają również znacznie mniejszej pielęgnacji.

Dla kogo soczewki całodobowe?

 • pacjenci z afakią, czyli brakiem soczewki od urodzenia, lub usuniętą operacyjnie,
 • osoby, które nie radzą sobie z pielęgnacją soczewek oraz ich stosowaniem,
 • małe dzieci,
 • zawody, w których konieczna jest pełna widoczność zaraz po przebudzeniu (np. strażak),
 • podczas wyprawy górskiej, gdy nie ma możliwości zachowania odpowiedniej higieny soczewek.

Kto nie może nosić soczewek całodobowych?

 • osoby, które przeszły zapalenie rogówki,
 • osoby które cierpią na wszelkie objawy zaburzające prawidłowe funkcjonowanie oka,
 • nadmierna suchość oczu,
 • osoby cierpiące na cukrzycę,
 • osoby palące papierosy,

Soczewki całodobowe wiążą się z wysokim ryzkiem powikłań, dlatego niezwykle ważna jest ostrożność w przypadku ich stosowania. Należy omówić sprawę ze specjalistą, który zadecyduje, czy takie rozwiązanie będzie odpowiednie i czy nie ma przeciwwskazań. W skrócie rzecz ujmując, soczewki całodobowe są przeznaczone dla osób, które nie mają żadnych problemów z oczami. Ich noszenie wymaga sumienności, by nieustannie monitorować wzrok, czy wszystko jest w porządku. W razie nawet drobnych komplikacji, należy udać się do lekarza i zaprzestać stosowania. Pamiętajmy również o tym, że trzeba się stosować do zaleceń i pilnować dat wymiany szkieł na nową parę.

Soczewki całodobowe są jedynym rozwiązaniem, które pozawala na spanie w szkłach kontaktowych. Żadne inne warianty, jednodniowe, miesięczne (nie mylić z miesięcznymi całodobowymi) nie pozwalają na noszenie ich całą dobę!

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.