Lekarz onkolog sprawdza wyniki badań pacjenta
Choroby

Czym się zajmuje i jakie choroby leczy specjalista w dziedzinie onkologii?

W życiu codziennym słyszymy wiele nazw profesji, które chociaż brzmią znajomo – nie przywołują na myśl żadnej konkretnej specjalizacji. Są wśród nich nazwy określające także specjalizacje lekarskie, których jest na prawdę wiele, a z którymi spotykamy się dopiero wówczas, kiedy u nas lub w gronie najbliższych pojawia się konkretny problem zdrowotny. Wiele z nich wzbudza w nas szczególny strach. Jedną z takich nazw jest onkologia.

Onkolog – czym się zajmuje?

Najprościej rzecz ujmując – lekarz onkolog zajmuje się leczeniem nowotworów, stanów przednowotworowych, a także ich profilaktyką i powikłaniami po ich wystąpieniu. To bardzo szeroka specjalizacja, która zajmuje się także badaniami nad przyczyną występowania zmian nowotworowych oraz ich epidemiologią. Onkolog w swej codziennej pracy zmuszony jest do współpracy z innymi specjalistami, w zależności od tego, jaki obszar ciała został zajęty chorobowo i jakie dalsze kroki leczenia należy podjąć. Spotkamy go w szpitalach, na oddziałach onkologicznych, w wielu przychodniach zdrowia, a także w prywatnych gabinetach lekarskich.

Rodzaje specjalizacji powiązanych z onkologią

Chociaż onkolog to specjalista od chorób nowotworowych, to specjalizacja ta dotyczy dość szerokiego zakresu działań. Wyróżniamy również jej podtypy, pozwalające na węższe określenie zadań i zakresu działania onkologa. Są nimi:

  • onkologia kliniczna – zajmuje się całościowym i holistycznym podejściem do pacjenta onkologicznego. Począwszy od jego stanu fizycznego, po komfort psychiczny podczas przebiegu terapii. Zajmuje się także całościowym procesem nowotworowym – jego powstaniem i dostępnymi terapiami.
  • onkologia radioterapeutyczna – opiera się na przeprowadzaniu, planowaniu i opieką nad pacjentem, podczas procesu terapii radioterapeutycznych. Polega też na silnej współpracy z innymi specjalistami, na przykład fizykiem medycznym, czy elektroradiologiem.
  • onkologia chirurgiczna – zajmuje się przeprowadzaniem zabiegów i operacji, mających na celu chirurgiczne leczenie nowotworów. Chirurg onkolog podejmuje się usuwania ognisk nowotworowych lub resekcji, czy rekonstrukcji zmian będących ich następstwem. Odpowiada również za usuwanie znamion, co pozwala na dokładne zbadanie wyciętych tkanek, a także zapobiega powstawaniu nowotworów. Pobranie wycinka guzka piersi, czyli biopsja mammotomiczna to również działka chirurga onkologa.
  • onkologia doświadczalna – polega na badaniu tkanek nowotworowych w warunkach laboratoryjnych. Pozwala to na poszerzenie wiedzy o przyczynach ich powstania, szybkości rozwoju, metodach najskuteczniejszego leczenia.

Kiedy należy udać się do onkologa?

Jest szereg symptomów i objawów, które mogą sugerować nam wystąpienie nowotworu. Chociaż często świadczą o innej jednostce chorobowej i mogą okazać się niegroźne, to mimo wszystko warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ wcześniejsze wykrycie nowotworu, to większa szansa na skuteczne leczenie. Szybko wykonana biopsja mammotomiczna, cytologia, kolanoskopia, gastroskopia, usunięcie znamion itp. daje szansę na dłuższe życie w zdrowiu i bez problemu nowotworowego. Do najczęstszych objawów choroby nowotworowej należy:

  • zmiana koloru, wielkości, kształtu (np. nacieki) wszelkich znamion i brodawek,
  • pojawienie się guzów widocznych na ciele lub wyczuwalnych podskórnie,
  • krwiomocz, krwawienie niezwiązane z menstruacją lub krwawienie z innych otworów ciała, 
  • wycieki z brodawek sutkowych,
  • powiększenie lub zmiany w obrębie jednego jądra,
  • przewlekły lub nawracający ból brzucha, żołądka, wątroby i innych narządów wewnętrznych,
  • chudnięcie, mimo apetytu i braku zaburzeń odżywiania,
  • wszelkie nietypowe objawy związane ze złym samopoczuciem i osłabieniem organizmu, w tym przewlekła gorączka, nadpotliwość, bezsenność lub nadmierna senność, itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.