Kilka produktów bezglutenowych leży na drewnianym stole w kuchni
Zdrowa żywność

Gdzie kupić produkty bezglutenowe?

Dieta bezglutenowa jest stosowane przez wielu ludzi na całym świecie. Są konkretne wskazania do przejścia na ten rodzaj diety. W trakcie jej trwania można stosować produkty, które nie zawierają glutenu. Nie jest to dieta, która trwa na przykład tydzień lub miesiąc. W zależności od powodu, z którego dana osoba musi być na diecie bezglutenowej, może mieć ona charakter długoterminowy. Oznacza to, że może występować konieczność jej stosowania dosłownie przez całe życie.  Dowiedz się, gdzie kupić wysokiej jakości produkty bezglutenowe.

  1. Kto powinien być na diecie bezglutenowej
  2. Dieta bezglutenowa i produkty bezglutenowe

Stosowanie produktów bezglutenowych nie jest zalecane dla osób zupełnie zdrowych. Dietę bezglutenową powinny stosować w zasadzie wyłącznie osoby, które mają związek z nietolerancją glutenu. Żywność bezglutenowa powinna uwzględniać spożywanie zbóż naturalnie bezglutenowych. Gluten znajduje się w zbożach takich jak żyto, pszenica, owies i jęczmień. Dla zdrowia osoby mającej zalecenie stosowanie diety bez glutenu ważne są produkty bezglutenowe. Najlepiej jest je kupować w wyspecjalizowanych sklepach, gdyż można w nich zamówić produkty ze  100% gwarancją braku glutenu. W standardowych sklepach trzeba zwracać uwagę na opakowania produktów spożywczych z symbolem przekreślonego kłosa.

Kto powinien być na diecie bezglutenowej

Osoby, które ze względów zdrowotnych powinny spożywać produkty bezglutenowe, to:

  • Pacjenci chorzy na celiakię.
  • Osoby z chorobą Dühringa.
  • Ludzie, którzy mają stwierdzoną nadwrażliwość na gluten.
  • Osoby mające alergię na gluten.

Dieta bezglutenowa i produkty bezglutenowe

Jeśli chodzi o dietę bezglutenową, koniecznie trzeba z niej wyeliminować gluten występujący w ziarnach zbóż. Chodzi o pieczywo, ciasta, makarony i przekąski, które wykazują jakąkolwiek zawartość glutenu. Trzeba uważać na wszelkiego rodzaju panierki, które mogą mieć zastosowanie w obróbce termicznej dań mięsnych i rybnych.

Dozwolonymi produktami bezglutenowymi są między innymi mąki bezglutenowe, makarony bezglutenowe, chleb bezglutenowy, produkty mleczne (mleko, jogurt naturalny, kefir), nieprzetworzone mięso, warzywa świeże, owoce świeże, kawy rozpuszczalne. Można spożywać kawę naturalną, amarantus, kaszę jaglaną, a także ciasta wykonane z mąki bezglutenowej. W tej diecie dobra będzie komosa ryżowa, ryż brązowy, kukurydza, a także certyfikowany owies. Ogólnie rzecz ujmując, można spożywać każdą żywność bez glutenu, którą można rozpoznać po symbolice świadczącej o tym, że jest to produkt bezglutenowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.