Guma gellan jako rozpuszczalny w wodzie anionowy polisacharyd zawarty w słodkościach
Choroby Preparaty

Guma Gellan (E418) – zastosowania, czym jest, jak działa na nasz organizm

Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest, jak działa na nasz organizm Guma Gellan.

Guma Gellan – czym jest?

Guma Gellan to dodatek do żywności oznaczany symbolem E418, to polisacharyd pozyskiwany w kontrolowanych warunkach metodą mikrobiologiczną. Wytwarzają go bakterie Sphingomonas elodea (szczep ATCC 31461) w procesie fermentacji. Ma postać sypkiego proszku o białej barwie. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie pożądanej konsystencji produktu – pełni funkcje stabilizujące, żelujące i zagęszczające.

Jego tekstura może być modyfikowana poprzez połączenie z ksantatem, mączką chleba świętojańskiego lub modyfikowaną skrobią, w obecności których znacznie polepsza przezroczystość, cechy sensoryczne oraz stabilność. Duży wpływ na rozpuszczalność tej substancji ma twardość wody. Poza tym jest bardzo wrażliwa na zmiany temperatury, co skutkuje gwałtownym spadkiem lepkości roztworu, już po podgrzaniu go do 25 stopni Celsjusza. Zjawisko to jest jednak całkowicie odwracalne. Do procesu żelowania niezbędna jest obecność jonów wapnia, magnezu, sodu lub potasu oraz stosunkowo niskie stężenie rzędu 0.05%. E418 nie jest przyswajana przez ludzki organizm i została uznana ze bezpieczną dla zdrowia.

Zastosowanie Guma Gellan

Gumę gellan znajdziemy przede wszystkim w wyrobach spożywczych, jednak ze względu na swoje właściwości wykorzystywana jest również m.in. w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym :

  • Sektor spożywczy – jest powszechnym dodatkiem do wyrobów takich jak dżemy, galaretki, sosy czy gumy do żucia. Świetnie sprawdza się również w produkcji żywności mrożonej oraz przeznaczonej do obróbki w kuchenkach mikrofalowych. W produktach dietetycznych jest składnikiem zastępującym tłuszcz, a w wegańskich żelatynę.
  • Sektor kosmetyczny – zawierają ją produkty przeznaczone do codziennej pielęgnacji włosów i skóry. Odpowiada za konsystencję m.in. maseczek, szamponów i past do zębów
  • Sektor farmaceutyczny – dodaje się ją również do suplementów diety. Nadaje się też do wytwarzania powłok ułatwiających przełykanie tabletek oraz kapsułek, z których lek uwalniany jest stopniowo.

Używana jest nawet w preparatach stosowanych na powierzchnię oka, w stomatologii, a także inżynierii tkankowej. Stosuje się ją również jako podłoże mikrobiologiczne zamiast agaru przy hodowlach bakterii termofilnych.

Wpływ na organizm Gumy Gellan

Guma gellan została uznana za całkowicie bezpieczną dla zdrowia. W badaniach nie wykazała działania toksycznego, uczulającego ani rakotwórczego, jednak jak większość substancji – powinna być używana z umiarem. Szczególnie ze względu na to, że nie zostały dla niej ustalone normy dopuszczalnego dziennego spożycia. Chociaż zwykle stosuje się ją w małych ilościach, to konsumpcja każdego rodzaju zagęszczaczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia problemów trawiennych u niektórych osób.

Udowodniono, że E418 może nawet przyczynić się do poprawy perystaltyki jelit, ułatwiając procesy trawienne i zapobiegając zaparciom. Ponadto wspomaga oczyszczanie przewodu pokarmowego z toksyn osadzających się na jego ścianach. Posiada także właściwości spowalniające wchłanianie cukru, tym samym obniżając poziom glukozy we krwi. Potencjalnym niebezpieczeństwem jest to, że może ona zmieniać zdrowy poziom bakterii jelitowych u niektórych osób, powodując zakłócenie normalnej warstwy śluzowej wyściełającej jelita i jednocześnie przyczyniając się do przewlekłego zapalenia. Może tym samym wywoływać zmiany w komórkach przewodu pokarmowego, a także spowodować efekt przeczyszczający.

Podsumowanie

Guma gellan stosowana w niewielkich ilościach może być świetnym produktem służącym polepszeniu właściwości produktów z różnych kategorii. Poprawia konsystencję, pomaga wiązać i stabilizować poszczególne składniki wyrobów zapobiegając ich rozdzieleniu i nadając żelową lub kremową teksturę. Jej dużym plusem, szczególnie w obecnych czasach jest to, że występuje jako składnik wegański i może być stosowana w produktach będących zamiennikami żywności z kategorii takich jak przetwory mleczne, makarony itd. Nie jest to jednak bardzo popularny emulgator w porównaniu z innymi występującymi na rynku, dlatego jeśli chcemy go używać w warunkach domowych, możemy napotkać problemy z jego dostępnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.