Przepiórcze jajka o cudownych właściwościach, leżące na lnianym materiale
Dom i ogród Zdrowa żywność

Jajka przepiórcze – właściwości, charakterystyka, czy warto je jeść?

Jaja przepiórcze to produkt, który od dawna cieszy się ogromnym uznaniem w kuchni. Znany jest głównie ze swoich prozdrowotnych właściwości. Te niewielkich rozmiarów jajka są dość drogie, ale zawierają więcej witamin i minerałów niż jajka kurze. Jakie cenne składniki zawierają jaja przepiórcze i dlaczego warto je jeść? Jak je przygotować, aby były pyszne i zdrowe? Sprawdźmy to!

Jaja przepiórcze – wartości odżywcze

Jaja przepiórcze są bardzo małe – jedno jajko waży około 10 gramów, a jego objętość wynosi zwykle około 25%. objętości kurzego jajka. Skorupa jaj przepiórczych jest beżowa lub szara, mogą pojawić się na niej brązowe plamy. Kolor i grubość skorupy w dużej mierze zależy od diety ptaka. Żółtko jaja przepiórczego jest stosunkowo duże, a pod względem wielkości białka jest znacznie większe niż u kury. Niektórzy uważają, że smak jaj przepiórczych nie różni się znacząco od smaku jaj kurzych, ale miłośnicy jaj przepiórczych uważają, że jaja tych ptaków mają bardziej wyrazisty smak, który jest powiązany ze smakiem dziczyzny.

Właściwości jaj przepiórczych

Jaja przepiórcze mają więcej kalorii niż jaja kurze. Ponadto jaja przepiórcze zawierają również cenniejsze witaminy i minerały, takie jak:

  • magnez,
  • selen,
  • wapń,
  • żelazo,
  • witamina C,
  • witamina D,
  • witamina A,
  • fosfor,
  • miedź.

Jaja przepiórcze – źródło białko

Jajka przepiórcze i ich właściwości odżywcze
Źródło: Pexels.com

Jaja przepiórcze są doskonałym źródłem pełnowartościowego białka, dlatego powinny sięgać po nie osoby, które nie jedzą mięsa. Jajka zawierają dużo cholesterolu, ale zwiększą poziom tego dobrego, więc nie należy z nich rezygnować.

Witaminy z grupy B, których nie brakuje w jajach przepiórczych, mają pozytywny wpływ na procesy metaboliczne zachodzące w organizmie. Z kolei takie składniki jak selen i żelazo poprawiają pracę układu krążenia, a cholina wspiera układ nerwowy. Ponadto na podstawie badań przeprowadzonych w latach 70. XX wieku można przypuszczać, że małe jaja składane przez przepiórki mogą mieć terapeutyczny wpływ na pacjentów cierpiących na różne choroby alergiczne. Badacz J.C. Truffier, badacz skutków jedzenia jaj przepiórczych, odkrył, że jaja mogą złagodzić katar sienny, łuszczycę, egzemę, astmę, a nawet migreny.

Jaja przepiórcze – jak jeść?

Jaja przepiórcze są cenione nie tylko ze względu na walory zdrowotne, ale także smak. W niektórych częściach świata te jajka dorównują przysmakom takim jak kawior. Jaja te są szczególnie popularne w Japonii, Korei Południowej, Indonezji i krajach Ameryki Południowej i Środkowej. Jaja przepiórcze można spożywać na surowo. Jajka wykorzystywane są również jako dodatek do sałatek, przekąsek, zup i wielu innych potraw.

Sałatka nicejska z jajkami przepiórczymi

Sałatka nicejska to jedno z najbardziej znanych przepisów z wykorzystaniem jaj przepiórczych. Aby ją przygotować, będziesz potrzebować zielonej fasoli, tuńczyka z puszki, pomidorów, papryki, oliwek i przypraw, takich jak bazylia, oliwa z oliwek, sól, pieprz i ocet balsamiczny. Ugotuj fasolę i jajka, ostudź. Po ostudzeniu obierz jajka i przekrój na pół.

Jeśli zdecydujesz się jeść jajka na surowo, przed zjedzeniem należy je dokładnie umyć, a następnie oparzyć skorupki wrzącą wodą. I odwrotnie, jeśli jesz jajka po ugotowaniu, ważny jest proces ich gotowania. Jajka przepiórcze należy gotować krótko – po około 60-90 sekundach będą miękkie, natomiast jajka na twardo trzeba będzie gotować przez około 3 minuty. Po ugotowaniu jajek warto zalać je zimną wodą i odstawić na kilka minut, aby łatwiej było odkleić skorupkę.

Jaja przepiórcze – antyalergiczne właściwości

Wiele danych wskazuje, że jaja przepiórcze okazały się skuteczne w leczeniu alergii pokarmowych i łuszczycy. Zaproponowano, że zawarte w nich enzymy są antagonistami receptorów odpowiedzialnych za rozwój reakcji alergicznych. Bardziej entuzjastyczne wiadomości pokazują perspektywę wykorzystania jaj przepiórczych w leczeniu raka, miażdżycy czy problemów z wątrobą. Zalecany plan leczenia dla dorosłych to spożycie 120 surowych jajek na pusty żołądek w ciągu 26 dni! Należy podkreślić, że nie jest to uznana praktyka lekarska i należy ją odpowiednio podejrzewać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.