Dziewczynka ma dobrane okulary do kształtu twarzy
Zdrowie

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy dziecka?

Konieczność noszenia okularów korekcyjnych nierzadko nie jest witana z zachwytem zarówno przez dzieci, jak i ich rodziców. Fakt, że nasza pociecha nie jest zadowolona z ich wyglądu, często jest główną przyczyną rezygnacji z ich noszenia. Jak, zatem, dobrać okulary do kształtu twarzy dziecka, by chętniej je zakładało?

Okulary korekcyjne – rola w korekcji wad wzroku

Warto podkreślić, że noszenie okularów korekcyjnych stanowi podstawową metodę korekcji wad wzroku, zarówno krótkowzroczności, jak i astygmatyzmu czy dalekowzroczności.

Często występującą wadą wzroku u dzieci i młodzieży jest krótkowzroczność. Aby ją zdiagnozować, konieczna jest wizyta u okulisty. Jeśli zastanawiasz się, czy Twoja pociecha cierpi z powodu tej wady wzroku, możesz wykonać szybki test na krótkowzroczność , a w kolejnym kroku udać się do specjalisty.

Zdiagnozowanie wady wzroku u okulisty to zazwyczaj pierwszy krok na drodze ku dobrze dobranym okularom korekcyjnym. Specjalista bada wzrok dziecka i ocenia jego zaburzenia widzenia, po czym przekazuje receptę na okulary korekcyjne indywidualnie dopasowane do potrzeb wzrokowych naszej pociechy. Z receptą należy zgłosić się do doświadczonego optyka, który odpowiednio dopasuje nie tylko szkła korekcyjne , ale i oprawki dla naszego dziecka.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Podczas wyboru okularów korekcyjnych niezbędna jest konsultacja z optykiem.  Specjalista doradzi w doborze odpowiednich opraw, warto jednak zwrócić również uwagę na to by dziecko dobrze się czuło w wybranych okularach.

Dobór okularów korekcyjnych do kształtu twarzy dziecka może przyczynić się do tego, że zamiast przymusu, dziecko będzie je nosiło chętnie i staną się one modnym gadżetem. Na co w takim razie zwrócić uwagę, wybierając okulary dla swojej pociechy?

Okrągła twarz

Okazuje się, że w przypadku twarzy okrągłej najlepiej sprawdzają się okulary, których oprawki mają kształt prostokątny lub kwadratowy. Natomiast unikać należy takich okularów korekcyjnych, których oprawki są okrągłe. Taki kształt może dodatkowo zaokrąglać buzię.

Owalna twarz

Owalna twarz dobrze wygląda w towarzystwie okularów o różnych kształtach. Można tu wybierać okrągłe, prostokątne, kwadratowe, a nawet tzw. kocie. Natomiast unikać należy oprawek zbyt szerokich lub zbyt wąskich w stosunku do szerokości twarzy.

Trójkątna twarz (odwrócona piramida)

Dla takiego kształtu twarzy najlepiej sprawdzą się okulary z oprawkami o szerokiej dolnej części. Pozwoli to złagodzić rysy i zrównoważyć proporcje twarzy.. Unikać należy oprawek kwadratowych oraz tych w jaskrawych kolorach.

Twarz w kształcie serca

W przypadku twarzy w kształcie serca, najlepiej wybrać okulary, których oprawki mają szerokie dolne obramowanie. Pozwoli to zrównoważyć proporcje twarzy i złagodzić obfite rysy. Natomiast unikać warto bardzo wąskich i małych, które będą podkreślać szerokie czoło.

Kwadratowa twarz

Jeśli chodzi o twarz kwadratową, sprawdzą się okulary z oprawkami w kształcie owalnym lub okrągłym. Taki kształt pozwoli na złagodzenie  ostrzejszych rysów twarzy. Nie zalecane są tu okulary o wyraźnych kantach, które podkreślą kanciastą budowę buzi.

Podsumowując, poszukując okularów dla swojej pociechy, warto wybrać się do doświadczonego optyka, który właściwie dobierze nie tylko szkła korekcyjne, ale dopasuje również odpowiednie oprawki. . Jednocześnie należy pamiętać również o tym, że konieczne jest uwzględnienie indywidualnych preferencji naszej pociechy. Jeśli dziecko będzie uczestniczyło w procesie decyzyjnym, z pewnością chętniej będzie nosiło okulary korekcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.