zły związek
Psychologia Związki

Jak rozpoznać toksyczny związek

Z wejściem w toksyczny związek jest naprawdę łatwo, ponieważ entuzjazm, radość i podniecenie wywołane burzą emocji i hormonów przysłania prawdziwe pobudki oraz wady świeżo zdobytego partnera.

Co powinno nas zaniepokoić

Partner zaczyna niebezpiecznie ingerować we wszystkie sfery twojego życia. Przed jego poznaniem prowadziłeś komfortowe, pełne własnych przyzwyczajeń życie, które sprawiały, że byłeś szczęśliwy. Wychodziłeś ze znajomymi, jedździłeś do rodziców, spędzałeś czas w kawiarni, spałeś do czterastej. Po zakochaniu się naturalne jest, że chcesz spędzać jak najwięcej czasu ze swoją drugą połową, ale jeśli partner zabrania ci spędzać czas, tak jak lubisz najbardziej lub wywołuje w tobie poczucie winy, coś zdecydowanie jest nie w porządku. Czujesz się kontrolowany i w końcu obawiasz się zrobić cokolwiek samemu, by tylko nie rozczarować partnera.

Objawy toksycznego związku

Jeśli jesteś osobą o niskim poczuciu własnej wartości, prawdopodobnie łatwo tobą emocjonalnie manipulować i ciężko będzie znaleźć powody, aby uwolnić się od toksycznego związku. Jeśli w twoim związku regularnie występują poniższe objawy, koniecznie zgłoś się do psychologa lub poszukaj pomocy u bliskich. Pamiętaj, powinieneś być dla siebie najważniejszy.

Jeśli twój partner obwinia cię za wasze problemy, unika rozmów na trudne tematy, a jego jedyną formą komunikacji jest krzyk – odejdź.

Jeśli nie potrafi przyznać się do błędu, obarcza krytyką, stosuje szantaż emocjonalny, finansowy lub seksualny – odejdź.

Jeśli czujesz, że lepiej czujesz się, gdy nie ma go w domu, boisz się mówić o swoich uczuciach, wolisz o swoich marzeniach rozmawiać z kimś innym niż ze swoim partnerem – odejdź.

Jeśli twoja rodzina za nim nie przepada, a twoi przyjaciele wprost mówią, co o nim myślą, a ty ciągle musisz usprawiedliwiać go przed innymi i nie chcesz, by poznał osoby, na których ci zależy – odejdź.

Jeśli twój partner nie szanuje twoich poglądów, wasze wartości znacznie się od siebie różnią, macie całkowicie odmienne temperamenty seksualne oraz jeśli partner wprost mówi ci, że kocha cię wyłącznie za jedną rzecz – odejdź od niego.

Twoja przyszłość jest najważniejsza

Nie obawiaj się samotności. Tak naprawdę w toksycznym związku również jesteś samotny, nawet, jeśli nie chcesz się do tego przyznać. Zacznij otaczać się ludźmi, którzy są dla ciebie prawdziwym wsparciem i nie bój się. Za kilka lat podziekujesz sobie za dobrą decyzję.

2 thoughts on “Jak rozpoznać toksyczny związek

  1. Nawet nie będę wymieniać, ile z moich znajomych tkwi w toksycznych związkach, a nawet planują śluby
    Po co, żeby zmarnować sobie życie

  2. Toksyczne związki mają wiele potencjalnych przyczyn warto przed podjęciem decyzji zapoznać się z nimi. Jeśli w takim związku już jesteś to nie oznacza to, że nie ma na to skutecznych terapii. Warunkiem jest chęć obu stron by wejść w ten proces. Nie jest to łatwe, ale ma też wpływ na wiele innych aspektów takich jak praca, relacje ogólnospołeczne i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.