Zamontowany zlewozmywak granitowy w kuchni
Dom i ogród

Jaki kamień naturalny sprawdzi się w kuchni najlepiej?

Urządzając kuchnię, inwestor powinien brać pod uwagę przede wszystkim jej aspekty praktyczne. Kuchnia musi być funkcjonalna i wykonana z najlepszej jakości materiałów, które bez skaz mogą być intensywnie użytkowane przez długi czas. Pamiętaj, że przestrzeń kuchenna jest remontowana najrzadziej, ponieważ takie prace są kosztowne i ingerują niekorzystnie, biorąc pod uwagę codzienne funkcjonowanie domowników. Kamień naturalny wydaje się doskonałym wyborem i dokładnie tak jest, ale tylko wtedy, kiedy wybierze się jego konkretny gatunek. Okazuje się, że nie każdy kamień nadaje się do użytkowania w kuchni, w której panują przecież wyjątkowe warunki.

Cechy kamienia naturalnego, który będzie odporny na niekorzystne warunki kuchenne

Kamień naturalny, który ma być materiałem wykończeniowym poszczególnych elementów wyposażenia kuchni, musi być przede wszystkim w pełni odporny na intensywną eksploatację. Jeśli ma funkcjonować jako blat roboczy, musi być odporny nie tylko na ciężar, ale również na zarysowania, ścieranie, pęknięcia oraz zabrudzenia, tłuszcz i działanie wody oraz wysokich temperatur. W tym zakresie najlepsze właściwości wykazuje granit, który charakteryzuje się niską chłonnością i zachowuje swój nieskazitelny stan przez wiele lat.

Kamień naturalny w kuchni nie może ulegać trwałym zabrudzeniom ani uszkodzeniom mechanicznym. Granit jest wyborem idealnym, ponieważ jest dodatkowo antybakteryjny, co w pomieszczeniu kuchennym ma ogromne znaczenie. Nic dziwnego, że zlewozmywak granitowy jest coraz częstszym wyborem inwestorów.

Kamień naturalny a element dekoracyjny kuchni 

Chociaż w kuchni panują rzeczywiście specyficzne warunki, a wykończenie tego wnętrza musi być przede wszystkim odporne na liczne czynniki, to ogromną uwagę zwraca się jednocześnie na aspekt dekoracyjny. Kuchnia, chociaż funkcjonalna, może być przecież również modna. Kamień naturalny jest w trendach i nie zmienia się to od wielu sezonów. Wybierając granit, można skutecznie dopasować go do wybranego stylu aranżacji. Granit piękni eksponuje się z pozostałym wyposażeniem w kuchniach w stylu glamour, ale również tych nowoczesnych, loftowych, a nawet retro. W kuchniach klasycznych będzie idealnym ożywieniem nieco nudnego wnętrza.

Jaki kamień naturalny nie nadaje się do kuchni?

Chociaż wydaje się, że każdy kamień naturalny jest twardy i powinien być odporny na działanie wszelkich czynników, to jednak w kuchni nie sprawdzi się każdy gatunek. Odradza się stosowanie marmuru, chociaż trzeba przyznać, że ten jest naprawdę elegancki, wręcz luksusowy. Marmur cechuje się niską chłonnością, przez co może ulegać trwałym zabrudzeniom, na przykład w wyniku ingerencji tłuszczu. Co więcej, nie jest tak odporny na działanie wody czy wysoką temperaturę, jak granit, przez co mogą się na nim pojawiać szpetne odbarwienia. Marmur może być stosowany w kuchni, ale raczej nie na podłogę czy jako blat kuchenny. Sprawdzi się lepiej jako niewielki element dekoracyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.