Zamontowane nowe hamulce rowerowe
Ruch

Jakie hamulce do roweru wybrać? Przegląd najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku

Planujesz zakup roweru i zastanawiasz się nad tym, jaka specyfikacja osprzętu będzie optymalnym rozwiązaniem? A może już masz swój wymarzony jednoślad, lecz planujesz jego remont? Istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, są hamulce, zwłaszcza że na rynku dostępne są różne rozwiązania. Najpopularniejsze z nich to hamulce szczękowe oraz szczękowe – zarówno jedne, jak i drugie posiadają szerokie grono zwolenników i przeciwników.

Nie kieruj się modą, wybierz hamulce, które zapewnią Ci bezpieczeństwo

Był czas, że niemal we wszystkich rowerach, zwłaszcza tych z przystępnej półki cenowej, montowane były hamulce szczękowe mechaniczne. Następnie przyszła moda na hamulce tarczowe. Wielu rowerzystów zaczęło mieć dylemat, które z rozwiązań jest lepsze. Tymczasem okazuje się, że sporo zależy nie od chwilowej popularności konkretnego rozwiązania, lecz od oczekiwań rowerzysty i rodzaju roweru, w którym mają być zamontowane.

Jakie zalety mają hamulce szczękowe?

Niezaprzeczalną zaletą, jaką mają hamulce szczękowe, jest ich niska cena. Jeśli Twój budżet związany z wyposażeniem roweru jest ograniczony, to właśnie to rozwiązanie powinieneś wziąć pod uwagę. Hamulce szczękowe typu V-brake w podstawowej wersji możesz kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Prosta budowa to kolejna zaleta, którą warto wziąć pod uwagę. Jeśli hamulce szczękowe ulegną awarii podczas wyprawy rowerowej, będziesz w stanie samodzielnie je wyregulować, przynajmniej w takim stopniu, aby bezpiecznie dotrzeć do najbliższego serwisu rowerowego. 

Hamulce rowerowe

Kiedy warto zdecydować się na hamulce tarczowe?

Za hamulce tarczowe przyjdzie Ci zapłacić nieco więcej niż za hamulce szczękowe. Są one solidniejsze i pozwalają na natychmiastowe zatrzymanie roweru nawet podczas jazdy przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Ich budowa jest jednak znacznie bardziej skomplikowana, a naprawianie ewentualnej awarii wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi.

Hamulce tarczowe są też cięższe niż ich szczękowe odpowiedniki, co niekoniecznie będzie odpowiadało osobom chcącym ograniczyć wagę roweru do minimum. 

Jeśli zdecydujesz się na wybór hamulców tarczowych, to przed Tobą jeszcze jedna decyzja. Zastanów się, czy postawić na hamulce do roweru mechaniczne, czy hydrauliczne. Czym się różnią? Podczas hamowania hamulce mechaniczne wykorzystują dźwignię. Siła hamowania w przypadku hamulców hydraulicznych jest większa, a to za sprawą ciśnienia w układzie hamulcowym. Które rozwiązanie jest lepsze? Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach najczęściej będziesz jeździć. Jeśli szukasz hamulców do roweru miejskiego, to tańsze hamulce tarczowe mechaniczne spełnią swoją funkcję. Jeśli jednak planujesz eskapady w trudniejszym terenie i przy bardziej wymagających warunkach atmosferycznych, wówczas rozważ zakup hamulców tarczowych hydraulicznych.

Jakie inne rozwiązania są stosowane w układach hamulcowych jednośladów?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie hamulce wybrać do swojego roweru, to miej na uwadze, że hamulce szczękowe i tarczowe to nie są jedyne rozwiązania dostępne na rynku. Owszem, należą do najczęstszych wyborów rowerzystów, zwłaszcza amatorów, jednak może okazać się, że w Twoim przypadku optymalny będzie zupełnie inny model.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję dotyczącą tego, jak będzie wyglądał układ hamulcowy w Twoim rowerze, zapoznaj się ze szczegółową specyfikacją takich rozwiązań jak hamulce szczękowe mechaniczne i hydrauliczne, hamulce tarczowe mechaniczne i hydrauliczne, hamulce rolkowe czy hamulce montowane w tylnej piaście roweru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.