Ostropest plamisty wspomagający wątrobę rośnie w ogrodzie
Zdrowa żywność

Jakie rośliny pomagają w zachowaniu zdrowej wątroby?

Wątroba to organ odpowiedzialny przede wszystkim za neutralizację i usuwanie toksyn z organizmu. Oprócz tego ma zdolność tworzenia żółci, dzięki której możliwe jest trawienie tłuszczów i wchłanianie niektórych witamin. Z racji tego, że wątroba w organizmie odpowiada za wiele procesów i pełni ważne funkcje, dla utrzymania zdrowia konieczne jest dbanie o jej kondycję. Niestety wątroba, która regularnie poddawana jest wzmożonej pracy, na przykład w przypadku nadużywania alkoholu czy używek, przestaje działać tak, jak powinna. Z tego powodu tak ważne jest stosowanie zdrowej i odżywczej diety, ale także wdrożenie do jadłospisu roślin pomocnych w zachowaniu zdrowej wątroby.

Co szkodzi naszej wątrobie?

Nasza wątroba pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Jej głównym i najważniejszym zadaniem jest oczyszczenie organizmu z toksyn, na przykład tych obecnych w alkoholu czy używkach. Wątroba odpowiedzialna jest za przekształcanie amoniaku w mocznik oraz produkcję żółci wątrobowej. To tylko niektóre z zadań wątroby. Oznacza to, że jest to niezwykle ważny organ, którego prawidłowy stan pozwala cieszyć się zdrowiem.

Niestety istnieje całe mnóstwo szkodliwych dla wątroby czynników, które znacząco osłabiają narząd oraz mogą przyczyniać się do rozwoju wielu poważnych chorób. W walce o zdrową wątrobę niezbędna jest dieta, w której nie powinno być miejsca na ciężkostrawne produkty pochodzenia zwierzęcego. Ponadto głównym winowajcą pogorszenia stanu wątroby, zaraz obok alkoholu i używek, są niektóre leki. By zapobiegać wszelkim problemom wątrobowym, pomocne okazują się także niektóre naturalne zioła, na przykład ostropest plamisty.

Rośliny pomocne w zachowaniu zdrowej wątroby

Pozytywny wpływ ostropestu plamistego na wątrobę wynika z wysokiej zawartości sylimaryny, czyli silnego antyoksydantu chroniącego przed alkoholem czy toksynami. Ostropest plamisty może być stosowany w formie wygodnych tabletek, oleju z ostropestu lub sproszkowany, który stanowi świetny dodatek do wielu potraw. Ostropest mielony wystarczy zalać wrzątkiem i pić trzy razy dziennie. Udowodniono także, że zawarta w ostropeście sylimaryna potrafi wydłużyć długość życia osób, które cierpią na marskość wątroby spowodowaną alkoholem.

Innym ziołem, który dobrze wpływa na naszą wątrobę, jest mniszek lekarski, a dokładniej jego korzeń. Pełni funkcję osłonową dla wątroby oraz dokładnie jak w przypadku ostropestu plamistego, pomaga usuwać toksyny. Oprócz tego przyspiesza odtruwanie organizmu i umożliwia regenerację wątroby.

Warto wspomnieć także o karczochu zwyczajnym czy dziurawcu, które również nie są obojętne dla naszej wątroby. Każde z wymienionych ziół warto wprowadzić do swojej diety, na przykład pod postacią wygodnej herbaty do zaparzania, która jest mieszanką wyselekcjonowanych ziół lub suplementu w kapsułkach. Wątroba ma zdolność do regeneracji, więc zmiana trybu życia i prowadzenie lekkiej diety, w której nie ma miejsca na używki, może pomóc zregenerować ten narząd i umożliwić mu prawidłową pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.