Lekarz psychiatra wypisuje pacjentowi recepte w gabinecie
Psychologia

Kiedy należy udać się do psychiatry?

Artykuł partnera.

Świadomość dotycząca wagi zdrowia psychicznego znacząco zwiększyła się w ciągu ostatniej dekady. Dzięki temu ludzie chorujący na depresję, odczuwający silne lęki lub cierpiący na schizofrenię mogą otrzymać pomoc specjalisty, nie narażając się tym samym na ostracyzm społeczny. Aby mieć pewność kiedy należy odwiedzić gabinet lekarza, warto dowiedzieć się czym zajmuje się psychiatra

Kim jest lekarz o tej specjalizacji?

Psychiatra to osoba, która ukończyła 6-letnie studia medyczne oraz trwającą ok. 5 lat specjalizację z zakresu psychiatrii. Lekarz ten zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Pośród dostępnych metod terapii wykorzystuje zwykle farmakologię. Każdy lekarz psychiatrii może dalej się kształcić korzystając z szerokiej oferty kursów i szkoleń, np. z psychoterapii, lub zdecydować się na studia doktoranckie na uniwersytecie.

W jakich sytuacjach należy skorzystać z pomocy specjalisty?

Wszelkie nietypowe zmiany nastroju, uczucie apatii, przygnębienia, przedłużające się problemy ze snem, nerwowość lub omamy wzrokowe i słuchowe wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem o specjalizacji z psychiatrii. Warto podkreślić, że wizyta u tego specjalisty nie wymaga skierowania. Z jego usług skorzystać można zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. Psychiatra najczęściej leczy takie choroby i zaburzenia jak:

  • depresja,
  • nerwica,
  • choroba afektywna dwubiegunowa,
  • schizofrenia.

Doświadczony lekarz z psychiatra-pruszkow.pl pomoże również osobom cierpiącym na zaburzenia osobowości, a także tym, którzy nie radzą sobie z nałogami.

Czym różni się psycholog od lekarza o specjalizacji z psychiatrii?

Wiele osób myli zawód psychiatry z profesją psychologa. Pomimo faktu, że obu tym osobom przyświeca dobro pacjenta i troska o jego zdrowie psychiczne są to dwaj różni specjaliści. Podczas gdy psychiatra jest lekarzem, który uprawniony jest do wydawania recept, orzeczeń oraz opinii lekarskich, psycholog nie posiada przygotowania medycznego oraz kompetencji z nim związanych. Zawód ten wykonywać może każdy po skończeniu magisterskich studiów psychologicznych. Terapia w gabinecie opiera się jedynie na rozmowie oraz okazaniu wsparcia. Nierzadko psycholog decyduje się skierować swoich podopiecznych na leczenie do lekarza specjalisty, który dołoży wszelkich starań, aby stan psychiczny pacjenta uległ poprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.