Męzczyzna na konsultacji u neurologa
Choroby

Kiedy warto zwrócić się do neurologa?

Skurcze mięśni, wydzielanie śliny i potu, częstotliwość rytmu serca i aktywność motoryczna w przewodzie pokarmowym – to tylko niektóre z bardzo wielu funkcji układu nerwowego. Zakłócenia w przekazywaniu impulsów neurologicznych w negatywny sposób wpływają na pracę całego organizmu. Diagnostyką i leczeniem chorób układu nerwowego zajmuje się neurolog. Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u tego specjalisty?

Jakie choroby leczy neurolog?

Neurologia to dziedzina medycyny, która skupia się na diagnostyce, leczeniu oraz zapobieganiu chorób związanych z ośrodkowym i obwodowym układem nerwowym. Do najczęstszych chorób leczonych przez lekarza neurologa zaliczamy:

  • padaczkę;
  • chorobę Alzheimera;
  • chorobę Parkinsona;
  • stwardnienie rozsiane;
  • migrenę;
  • guzy mózgu;
  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa;
  • chorobę Wilsona;
  • rwę kulszową;
  • stany po udarze mózgu i zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.

Z jakimi objawami do neurologa?

Dolegliwości neurologiczne możemy podzielić na takie, które wymagają natychmiastowej wizyty na szpitalnym oddziale ratunkowym, szczególnie jeśli wystąpiły nagle (są to m.in. utrata przytomności, omamy, urojenia, niedowład kończyn, zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi oraz nagły, bardzo silny ból głowy). Do szpitala należy bezwzględnie udać się w przypadku wystąpienia urazu głowy, którego efektem była utrata przytomności. Warto pamiętać, że ból głowy może wystąpić nawet kilka dni lub kilka tygodniu po wypadku. Udając się do lekarza, zawsze należy poinformować go o tym zdarzeniu. Dolegliwości będące efektem urazu głowy mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Inne dolegliwości układu nerwowego, takie jak nawracające bóle głowy, kończyn, szyi i pleców, zawroty głowy, szumy uszne, drętwienia rąk, nóg i twarzy, problemy z koncentracją i pamięcią, a także nagłe skurcze mięśni prawdopodobnie nie będą wymagały nagłej wizyty w szpitalu. Żadnych objawów nie wolno jednak bagatelizować. Warto jak najszybciej umówić się na konsultację neurologiczną. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu zleci wykonanie dodatkowych badań takich jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy elektroencefalografia, a następnie dobierze odpowiednie metody leczenia, wśród których, oprócz farmakologii, może być także rehabilitacja neurologiczna i psychoterapia.

Konsultacja neurologiczna – jakie są terminy oczekiwania na wizytę u specjalisty?

Terminy wizyt u neurologa na NFZ różnią się w zależności od województwa. Zdarza się jednak, że chorzy z objawami, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia, muszą czekać na wizytę kilka miesięcy. Nawracające bóle głowy czy pleców, a także szumy uszne i drętwienia rąk utrudniają funkcjonowanie i znacznie obniżają komfort życia. Konsultacja neurologiczna jest możliwa także w placówkach prywatnych. Neurolog w Kartuzach pracujący w wielospecjalistycznym centrum medycznym ma dostęp do nowoczesnego sprzętu diagnostycznego. Koszt takiej wizyty to zazwyczaj150 – 200 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.