Jasna pościel dla alergika leży na łóżku w sypialni
Dom i ogród

Pościel dla alergika – jaką wybrać?

Artykuł partnera.

Alergia na roztocza to przypadłość, z którą boryka się na co dzień wiele osób. Sprawia ona, że konieczna staje się szczególna dbałość o porządek i przedmioty, jakimi się otacza. Bardzo istotny jest między innymi wybór odpowiedniej pościeli – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując tekstylia do sypialni.

Alergia na roztocza – co się z nią wiąże?

Roztocza to małe, niewidoczne gołym okiem pajęczaki. Pasożyty te żywią się martwym naskórkiem, który znaleźć można w kurzu. Ich obecność w mieszkaniach jest praktycznie nieunikniona – w jednym pomieszczeniu może ich być nawet kilka milionów. Roztocza nie są niebezpieczne dla ludzi ani nie wpływają na jakość życia, jednak ich odchody są alergenem, który powoduje u niektórych silną reakcję. Objawia się ona między innymi kaszlem, łzawieniem oczu, dusznościami, kichaniem, katarem i ogólnym pogorszeniem samopoczucia. Łatwo pomylić ją z przeziębieniem. Jeśli jednak objawy nie ustępują po przyjęciu leków, można wnioskować, że ma się do czynienia z alergią.

Łóżko alergika – o co należy zadbać?

Najłatwiejszym sposobem na minimalizowanie objawów alergii jest utrzymywanie czystości w swoim otoczeniu. Szczególnie ważne jest łóżko, w którym spędza się codziennie co najmniej kilka godzin. Jego wyposażenie ma duży wpływ na samopoczucie alergika, warto więc wiedzieć, jakie produkty wybrać. Podstawową kwestią jest wypełnienie kołdry oraz materaca – te elementy najtrudniej zdezynfekować. Warto więc postawić na materiały, które hamują rozwój roztoczy. Świetnym wyborem jest jedwab, a także syntetyczne wypełnienia z dodatkiem środka zabijającego drobnoustroje.

Jaka pościel jest najlepsza dla alergika?

Równie istotna, jak materac i kołdra, jest pościel, pod którą alergik śpi. Ten element wyposażenia ma bezpośredni kontakt ze skórą, jego jakość ma więc kluczowy wpływ na komfort snu i minimalizowanie objawów alergii. Najlepszym wyborem są tkaniny wykonane z naturalnych włókien, np. pościel bawełniana, która pozwala na swobodny przepływ powietrza i zapewnia odpowiedni komfort cieplny, nie powodując nadmiernego pocenia. Pościel syntetyczna, np. z poliestru, zatrzymuje ciepło i wilgoć, co stwarza idealne warunki do rozwoju roztoczy. Ponadto, tekstylia wykonane z naturalnych włókien są znacznie bardziej przyjemne w dotyku i wytrzymałe na częste pranie.

Jak dbać o pościel alergika?

Wybór odpowiedniej tkaniny, z jakiej wykonana jest pościel jednak nie wystarcza. Konieczne jest także częste i regularne pranie kompletu. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie rozwoju pasożytów, a także pozbycie się ich pozostałości. Zaleca się czyszczenie pościeli w temperaturze 60 stopni Celsjusza – pozwala to na zabicie drobnoustrojów, a przy tym nie uszkadza struktury włókien. Ważne jest także, by prać pościel jak najczęściej, to znaczy co najmniej raz w tygodniu. Wysokiej jakości pościel, jak ta dostępna w sklepach Hop Sklep, charakteryzuje się dużą wytrzymałością na częste pranie. Nawet po wielokrotnym czyszczeniu pozostaje miękka i nieuszkodzona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.