Leczenie alkoholizmu dzięki wszywce alkoholowej
Choroby

Leczenie alkoholizmu – wszywka alkoholowa

Artykuł partnera.

Wielu osobom temat leczenia alkoholizmu wydaje się wstydliwy. Ludzie chorzy często zwlekają nawet latami z podjęciem terapii, licząc na to, że sami sobie poradzą z nałogiem. Alkoholizm jednakże tak jak każda inna choroba, wymaga, by go leczyć. Jedną z metod jest zastosowanie wszywki alkoholowej, która jest stosowana w medycynie już prawie 75 lat. Ogromna część uzależnionych, bo nawet około 80% przypadków, to mężczyźni. Dane z ostatnich lat sugerują, że aż kilkanaście procent ludności Polski boryka się z tą chorobą. Alkoholizm dotyka ludzi z różnych grup społecznych i nie jest tylko problemem osób o niższych dochodach. Walka z nim obejmuje psychoterapię i leki. Teraz skupimy się na drugim z tych sposobów.

Czym jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa to jedna z metod farmakologicznych, które mogą pomóc w zwalczaniu alkoholizmu. Jest ona uważana za formę farmakoterapii wspomagającej. Przez długie lata tego rodzaju terapie były znane w Polsce pod nazwą Esperal, ponieważ lek ten był wytwarzany przez Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa pod tą nazwą. Stąd wynikło, że termin „Esperal” stał się powszechnie używanym synonimem wszywki alkoholowej. Ale co to dokładnie jest? To preparat farmaceutyczny w formie jałowej tabletki, która zawiera aktywną substancję zwaną disulfiramem. Substancja ta blokuje enzym zwany dehydrogenazą alkoholową, dzięki czemu zatrzymuje rozkład toksycznego aldehydu octowego. Aldehyd ten jest głównym metabolitem alkoholu. Podczas specjalistycznego zabiegu, chirurg wszczepia te tabletki pod skórę pacjenta. Dawniej były one umieszczane na przykład w okolicy brzucha, ale ze względu na fakt, że pacjenci próbowali je usunąć, zmieniono lokalizację na bardziej ukrytą. Teraz najczęściej są umieszczane w rejonie łopatek czy pośladków. Cała procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że jest to praktycznie nieszkodliwe. Po wszczepieniu tabletek zaczynają one powoli uwalniać aktywne składniki do krwioobiegu.

Takie operacje wykonuje między innymi Alkoklinika, z oddziałami w kilku polskich miastach m.in. Koszalinie i Kołobrzegu. Więcej informacji dostępne jest na stronie internetowej:https://alkoklinika.com

Jak działa wszywka alkoholowa?

Mechanizm działania wszywki polega na zakłóceniu metabolizmu alkoholu w ludzkim organizmie. Zwykle ten proces jest regulowany przez enzymy nazywane dehydrogenazą aldehydową. Przetwarzają one produkt powstający podczas metabolizmu alkoholu – aldehyd octowy, konwertując go na kwas octowy, który jest bezpieczny dla ludzi. To właśnie aldehyd octowy odpowiada za nieprzyjemne skutki spożywania alkoholu. Po wszczepieniu tabletki, uwalniany jest do krwiobiegu właśnie disulfiram. Substancja ta to inhibitor dehydrogenazy aldehydowej, co skutkuje zablokowaniem jej działania. W rezultacie dochodzi do gromadzenia się aldehydu octowego, który jest dużo bardziej szkodliwy niż alkohol. Wywołuje to tzw. reakcję disulfiramową, czyli zwiększenie stężenia aldehydu octowego we krwi i pojawienie się objawów zatrucia. Objawy takiej reakcji mogą wystąpić już po kilku minutach od spożycia alkoholu przez osobę, która ma wszyte tabletki. W początkowej fazie mogą to być objawy typowe dla spożycia alkoholu, takie jak:

  • Mdłości
  • Wymioty
  • Bóle głowy
  • Zawroty głowy
  • Nadmierne pocenie się
  • Zaczerwienienie skóry
  • Nieprawidłowy rytm serca
  • Trudności z oddychaniem
  • Obniżenie ciśnienia

W skrajnych przypadkach może mieć miejsce nawet zawał serca. W zależności od ilości spożytego alkoholu efekty mogą trwać nawet dłużej niż 10 godzin. Wszywki dostępne na rynku działają nawet do ośmiu miesięcy. W tym okresie pacjent powinien całkowicie unikać alkoholu. Kontakt z alkoholem po wszczepieniu wszywki może prowadzić do nieprzyjemnych skutków. Dlatego pacjentom odradza się spożywanie napojów alkoholowych, nawet tych o niskiej zawartości procentowej. Radzi się również unikać produktów, w których składzie znajduje się alkohol, jak syropy, płyny do płukania jamy ustnej czy niektóre rodzaje sosów. Skuteczność wszywki przeciwalkoholowej wzrasta, gdy jest ona połączona z psychoterapią. Umożliwia to stały nadzór i wsparcie specjalisty w trakcie procesu leczenia, co zwiększa szansę na trwałą abstynencję. Aby zakwalifikować się do zabiegu, konieczne jest niepicie alkoholu przez co najmniej 24 godziny przed jego wykonaniem. Zastosowanie wszywki jest niezalecane u osób uczulonych na składniki preparatu, osób z chorobami układu krążenia, kobiet w ciąży i karmiących. Leczenie alkoholizmu to długotrwały i wymagający dużo silnej woli proces. Jednak z pomocą terapeuty i wszywki można wrócić do normalnego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.