Mężczyzna ma problem z łysieniem androgenowym
Bez kategorii

Łysienie androgenowe – wszystko co musisz wiedzieć

Łysienie androgenowe, jest najczęściej diagnozowana chorobą w naszym społeczeństwie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zmagają się z problemem wypadających włosów. Głównym czynnikiem powodującym utratę włosów są geny, a także hormony. Czym jest łysienie androgenowe i jak je można leczyć?

Łysienie androgenowe – co to za dolegliwość?

Łysienie androgenowe spowodowane jest produkcją nadmiernej ilości hormonów jakim są androgeny. Androgeny, czyli hormony męskie (testosteron),odpowiadają za rozwój układu rozrodczego u mężczyzn, a także ich libido. W przypadku kobiet, androgeny są czynnikiem powodującym łysienie. Związane jest to z powstawaniem DHT (dihydrotestosteronu), czyli pochodnych testosteronu. DHT odpowiedzialne jest za skuteczne osłabienie mieszków włosowych, zahamowanie ich wzrostu, wypadanie oraz osłabienie włosów. Łysienie androgenowe stanowi aż 95%, rozpoznanych przypadków łysienia, tylko 5% osób ma zdiagnozowany inny typ łysienia. Zdecydowanie częściej łysienie androgenowe dotyka mężczyzn.

Przyczyny łysienia androgenowego

U każdego człowieka wyróżniamy 3 cykle wzrostu włosa, są to anagen, katagen, telogen. Faza anagenowa odpowiada za wzrost włosów, katagenowa to faza odpowiedzialna za zanikanie, a dokładniej odpowiada za proces przebudowy w korzeniu włosa. Natomiast faza telogenowa odpowiada za wypadanie włosów. I to ona jest powodem łysienia androgenowego. „Podczas nadmiernego wypadania włosów, i problemów z łysieniem, faza telogenowa zostaje wydłużona, a faza anagenowa skrócona” – podkreśla dermatolog Dr n. med Katarzyna Osipowicz.

Jednak przyczyny łysienia androgenowego, nie są dokładnie znane. Przypuszcza się, iż największy wpływ mają hormony oraz predyspozycje genetyczne. Wpływ mogą mieć również czynniki takie jak:

  • stres,
  • nadmierne stosowanie detergentów zawartych w środkach pielęgnujących,
  • palenie tytoniu,
  • nieodpowiednia dieta,
  • zbyt częste stosowanie preparatów do stylizacji włosów,
  • szkodliwe czynniki zawodowe.

Łysienie androgenowe u kobiet – co jest powodem jego powstawania?

U kobiet łysienie androgenowe również spowodowane jest czynnikami genetycznymi, a także hormonami. W przypadku hormonów, jak wiadomo testosteron jest hormonem typowo męskim. Jednak występuje on również u kobiet, produkowany jest w jajnikach, oraz korze nadnerczy jako dihydroepiandrosteronu i androstendionu. Przeważnie powyższe hormony, organizm przekształca w estradiol – hormon żeński. Problem pojawia się w sytuacji nadmiernej produkcji testosteronu, a także niedostatecznego przekształcenia w estradiol. Nadmierna aktywność następnie skutkuje zwiększonym wpływem androgenów na mieszki włosowe, a w dalszym etapie na utratę włosów. W przypadku kobiet, ilość testosteronu nie jest tak duża jak u mężczyzn, dlatego u kobiet rzadko dochodzi do wyłysienia.

Nadmierne wydzielanie androgenów, nazywane również hiperandregoizmem u kobiet może powodować zespół policystycznych jajników, czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Objawy – jak rozpoznać łysienie androgenowe?

Objawy łysienia androgenowego u mężczyzn, są dosyć charakterystyczne. Zazwyczaj pojawiają się między 20 a 30 rokiem życia. Łysienie przeważnie objawia się zakolami, a następnie widocznym przerzedzeniem włosów na środku głowy.

Łysienie androgenowe

W przypadku kobiet, pierwsze zmiany pojawiają się po 30 roku życia. Objawiają się tylko przerzedzeniem włosów na przedziałku głowy. Zakola u kobiet pojawiają się sporadycznie, głównie u kobiet po menopauzie. Jak wcześniej wspomniani, u kobiet raczej nie dochodzi do całkowitego wyłysienia.

Diagnostyka łysienia androgenowego

U mężczyzn objawy są tak charakterystyczne, że nie trzeba wykonywać skomplikowanych badań. Lekarzowi zazwyczaj wystarczy obraz kliniczny, oraz przeprowadzony wywiad.

U kobiet diagnostyka jest nieco bardziej skomplikowana. Oprócz przeprowadzonego badania klinicznego oraz wywiadu, konieczne jest wykonanie takich badań jak:

  • Trichoskopia
  • Trichogram
  • Badania hormonalne
  • Biopsja skóry głowy – nie w każdym przypadku

Otrzymane wyniki badań, zazwyczaj pozwalają potwierdzić diagnozę, jednak czasami konieczne jest wykonanie biopsji skóry głowy.

Czy łysienie androgenowe można skutecznie leczyć?

Szeroko rozwinięta medycyna, oferuje coraz więcej metod leczenia tej dolegliwości. Jednak wszystko uzależnione jest od postępu choroby, oraz wyników badań. W przypadku podłoża genetycznego i hormonalnego można leczyć łysienie androgenowe za pomocą następujących metod:

  • Minoksydyl – substancja która ma właściwości pobudzające mieszki włosowe
  • Finasteryd – lek doustny, stosowany głównie u mężczyzn, powoduje zahamowanie powstawania nadmiernej ilości DHT.
  • Osocze bogatopłytkowe – zabieg polegający na wprowadzeniu pod skórę osocza.
  • Przeszczep włosów – zabieg skierowany zarówno do mężczyzn jak i kobiet. Wbrew powszechnej opinii, kobiety również mogą wykonywać przeszczep włosów przy łysieniu androgenowym.

Gęste i piękne włosy są marzeniem nie tylko kobiet. Jeżeli zauważysz u siebie problem z nadmiernym wypadaniem włosów, czy zmianami skórnymi na głowie, nie zwlekaj i udaj się do lekarza. Może to być dermatolog lub trycholog, ważne aby w porę reagować na pojawiający się problem. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym większa szansa na skuteczne leczenie, i mniejszą utratę włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.