Zastanawiasz się, skąd biorą się Twoje problemy ze snem? Jeśli nie jest to kwestia nieprawidłowej diety, stresu lub niezdiagnozowanej choroby, być może przyczyną tej dolegliwości jest nieprawidłowo dobrany materac. Jak to rozpoznać? Dowiedz się w poniższym artykule.
Jak rozpoznać niewłaściwie dobrany materac?
Wszystkim nam zdarza się dokonać jakiegoś nietrafionego zakupu i możliwe, że właśnie tak się stało w przypadku materaca do Twojego łóżka – wybrałeś go zbyt impulsywnie, pod wpływem sugestii znajomego lub sprzedawcy w salonie. Być może, kiedy przez kilka minut testowałeś materac w sklepie, wydawał się idealny, ale po kilku przespanych na nim nocach zaczynasz mieć wątpliwości, czy aby na pewno jest tak komfortowy, jak wcześniej sądziłeś. Zanim omówimy sposoby, jak poradzić sobie z tym problemem, zdiagnozujmy, z czym dokładnie się zmagasz – materacem zbyt miękkim czy zbyt twardym?
Objawem spania na zbyt twardym materacu może być wrażenie drętwienia kończyn. Tego typu materac powoduje ucisk poszczególnych części ciała, utrudniając tym samym prawidłowy przepływ krwi czy ból kręgosłupa. Narażone na ból są szczególnie górna i dolna część pleców. Ze względu na to, że materac nie jest elastyczny, to mięśnie przejmują na siebie odpowiedzialność utrzymania kręgosłupa w linii prostej. Jaki jest tego efekt? Po przebudzeniu się możesz mieć wrażenie, że Twoje ciało jest spięte (przez co poranna gimnastyka nie jest przyjemna). Źle dobrany materac to także niewyspanie się i zaburzenie prawidłowego wypoczynku w nocy, co skutkuje rozdrażnieniem i nerwowością.
Zbyt miękki materac możesz rozpoznać po tym, że zapadasz się w nim, kiedy kładziesz się spać. To przyjemne uczucie, ale niekoniecznie dobre dla Twojego kręgosłupa. Kiedy Twoje ciało nie otrzymuje właściwego podparcia przez 8 godzin snu, możesz odczuwać bóle w stawach. W ciągu nocy Twoje mięśnie – zamiast się regenerować – pracują nad zapewnieniem kręgosłupowi odpowiedniej stabilizacji, dlatego po przebudzeniu wstajesz równie zmęczony, co przed zaśnięciem.
Na źle dobrany materac połóż materac nawierzchniowy!
Niezależnie od tego, czy chcesz, aby Twój obecny materac zrobił się bardziej miękki, czy wręcz przeciwnie, polecanym rozwiązaniem jest dobranie topera, zwanego również materacem nawierzchniowym. Jest to nakładka o grubości kilku centymetrów, którą umieszczasz się na obecnie użytkowanym materacu. Na rynku dostępne są nakładki o różnej powierzchni, co sprawia, że toper możesz wykorzystać zarówno w łóżkach jedno-, jak i dwuosobowych. Właściwości topera ujawniają się pod wpływem temperatury ciała śpiącej na nim osoby. Produkt wykonany z pianki termoelastycznej, dzięki temu perfekcyjnie dopasowuje się do kształtu Twojej sylwetki, odciążając napięte mięśnie i sprzyjając zdrowemu ułożeniu kręgosłupa podczas snu. Nakładka jest pokryta miękką, przyjemną w dotyku, wytrzymałą tkaniną. Jest to dodatkowa ochrona przed zabrudzeniami dla właściwego materaca (w przypadku, gdy nie stosujesz pokrowca).
Przyczyna niewygodnego materaca może znajdować się… pod nim
Budowę każdego budynku zaczyna się od wylania solidnego fundamentu. Porównując to do materaca, fundamentem w tym przypadku jest stelaż. Starsze modele stelaży są sztywne i powodują wzrost stopnia twardości materaca. Właśnie dlatego warto wymienić stelaż w swoim łóżku na bardziej elastyczny. Standardem wielu nowoczesnych stelaży jest możliwość regulacji twardości na środkowym odcinku stelaża, gdzie ciało człowieka wywołuje największy nacisk. Właściwości amortyzacyjne stelaża poprawia materiał, jaki wykorzystano do jego produkcji. Świetnym rozwiązaniem jest drewno brzozowe, wyróżniające się niezwykłą giętkością. Lekki, elastyczny stelaż poprawi komfort snu i przedłuży żywotność materaca.
Czym się kierować przy zakupie nowego materaca?
Bywa tak, że obecnie użytkowany materac jest nie do „uratowania” – jest niewygodny pomimo użycia topera oraz wymiany stelaża. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak zakup nowego materaca do łóżka. Warto zwrócić uwagę na wybranie materaca o stopniu twardości adekwatnym do wagi osoby, która będzie na nim spała.
- Dzieci powinny spać na materacu o stopniu twardości H1,
- osoby ważące w przedziale 50-80 kg na materacu H2,
- osoby ważące w przedziale 70-100 kg na materacu H3,
- dorośli ważący powyżej 100 kg na materacu H4.
Nowoczesne materace są wyposażone w rozwiązania sprzyjające zdrowemu, jakościowemu wypoczynkowi, takie jak siedem stopni twardości, dzięki którym wszystkie partie ciała uzyskują odpowiednie podparcie. Jeśli chcesz, aby materac był maksymalnie komfortowy, zdecyduj się na materac wykonany z pianki wysokoelastycznej (memory), która dopasowuje się do Twojej sylwetki. Warto także zwrócić uwagę czy materac posiada system wentylacji powietrza. Odrębną kwestią są materiały – pianki i dzianiny powinny zostać przebadane na obecność szkodliwych substancji.