Odnawialne źródła enegii się nei wyczerpują i są stale dostępne w ich naturalnym środowisku
Dom i ogród

Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii oznaczają energię, która jest zrównoważona – coś, czego nie może zabraknąć lub nie ma końca. Kiedy słyszysz termin „energia alternatywna”, zwykle odnosi się on również do odnawialnych źródeł energii. Oznacza źródła energii, które są alternatywą dla najczęściej stosowanych źródeł niezrównoważonych – jak węgiel.

Najpopularniejszymi obecnie odnawialnymi źródłami energii są:

Energia słoneczna

Światło słoneczne jest jednym z najobfitszych i swobodnie dostępnych źródeł energii na naszej planecie. Ilość energii słonecznej, która dociera do powierzchni Ziemi w ciągu jednej godziny, przekracza całkowite zapotrzebowanie energetyczne planety na cały rok. Chociaż brzmi to jak doskonałe źródło energii odnawialnej, ilość energii słonecznej, którą możemy wykorzystać, różni się w zależności od pory dnia i pory roku, a także położenia geograficznego.

Energia wiatru

Wiatr to bogate źródło czystej energii. Farmy wiatrowe są dość częstym widokiem w Polsce. Aby wykorzystać energię elektryczną z wiatru, turbiny wiatraków używane są do napędzania generatorów, które następnie dostarczają energię elektryczną do sieci.

Energia wodna

Jako odnawialne źródła energii, energia wodna jest jednym z najbardziej rozwiniętych pod względem komercyjnym. Budując zaporę wodną można wykorzystać duży zbiornik do wytworzenia kontrolowanego przepływu wody, która będzie napędzać turbinę wytwarzającą energię elektryczną. To źródło energii może być bardziej niezawodne niż energia słoneczna lub wiatrowa, umożliwia także przechowywanie energii elektrycznej do wykorzystania, gdy zapotrzebowanie osiągnie szczyt.

Energia geotermalna

Naturalne ciepło pod powierzchnią ziemi można wykorzystać do bezpośredniego ogrzewania domów lub do wytwarzania energii elektrycznej. W celu wydobycia ciepła stosuje się tutaj głębokie odwierty w ziemi. Energia geotermalna ma duże znaczenie w krajach takich jak Islandia, gdzie ciepło geotermalne jest znacznie bardziej dostępne.

Energia biomasy

Czyli paliwo stałe wytworzone z materiałów roślinnych. Biomasa obejmuje spalanie materiałów organicznych w celu produkcji energii elektrycznej, a obecnie jest to znacznie czystszy i bardziej energooszczędny proces. Biomasa wytwarza energię przy znacznie niższych kosztach ekonomicznych i środowiskowych.

Co nie jest odnawialnym źródłem energii?

Paliwa kopalne nie są odnawialnym źródłem energii, ponieważ nie są nieskończone. Ponadto uwalniają dwutlenek węgla do naszej atmosfery, który przyczynia się do zmiany klimatu i globalnego ocieplenia.

Przyszłość energii odnawialnej

Wraz ze wzrostem liczby ludności na świecie rośnie zapotrzebowanie na energię potrzebną do zasilania wszelkich nieruchomości czy produktów. Innowacja i rozwój odnawialnych źródeł energii ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zrównoważonego poziomu energii i ochrony naszej planety przed zmianami klimatycznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.