Żylaki są problemem dotyczącym olbrzymiej części populacji. Pojawiają się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Ich przyczyną są skłonności genetyczne, siedzący tryb życia, niedostateczna ilość ruchu, stres, zła dieta oraz ciąża. Najskuteczniejszą metodą walki z żylakami jest ich zapobieganie zawczasu, a za najlepszą metodę zwalczania ich uznaje się operację. Co jednak w wypadku, kiedy nie chcemy lub nie możemy poddać się zabiegowi chirurgicznemu? Jedną z metod radzenia sobie z żylakami jest stosowanie naturalnych maści i olei, które pomagają, posiadając mniej skutków ubocznych niż apteczne leki. Dziś powiemy słów kilka na temat żywokost właściwości i tego, jak działa olej żywokostowy z gojnikiem na żylaki.
Zioła na żylaki
W czasach, kiedy niemożliwe było wykonanie operacji usuwającej żylaki, leczono tą przypadłość głównie za pomocą ziół. Wykorzystywano rośliny mające działanie obkurczające naczynia krwionośne, zmniejszające obrzęk, a także zawierające dużą dawkę witaminy C. Do powszechnie znanych roślin pomocnych w leczeniu żylaków do dziś zaliczane są: kasztanowiec, wierzba, głóg, jemioła, róża, podbiał, krwawnik czy szanta. Wykonuje się z nich mieszanki do picia jako herbaty ziołowe, oraz różnego rodzaju maści i żele do stosowania miejscowego.
Mało znanym ziołem, które pomaga na żylaki, jest żywokost.
Żywokost właściwości
Żywokost jest pospolitą rośliną wieloletnią, rosnącą na terenie całej Europy i Azji, a także w Ameryce Południowej. Zasiedla wilgotne tereny, na przykład podmokłe łąki czy obrzeża jezior. Roślina ta osiąga 50 – 100 cm długości. Zakwita fioletowymi, rzadziej białymi lub kremowymi kwiatami, zebranymi w kwiatostany typu siennik. Owoce żywokostu mają formę rozłupni i rozpadają się na cztery rozłupki, które przylegają do dna kielicha. Korzeń żywokostu ma czarnofioletowy kolor. Jest gruby, pionowy i posiada silne, często burakowate rozgałęzienia. Osiąga długość do 30 cm.
Lecznicze właściwości posiada korzeń żywokostu, jednak w medycynie i kosmetologii stosowane są również jego liście. Korzeń żywokostu pozyskiwany jest do celów medycznych pod koniec drugiego lub na początku trzeciego roku życia rośliny.
Najważniejszą z właściwości żywokostu jest wysoka zawartość alantoiny, substancji, która przyspiesza regenerację komórek skóry, oraz kwasu rozmarynowego, który ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Roślina jest bogata również w działające przeciwbakteryjnie saponiny, a także krzemionkę, żywicę, cholinę, asparaginę oraz różnego rodzaju kwasy.
Żywokost właściwości
Właściwości żywokostu pozwalają mu na działanie prozdrowotne:
- zmniejsza stany zapalne skóry,
- przyspiesza gojenie ran,
- przyspiesza gojenie siniaków i stłuczeń,
- zawiera substancje czynne przyspieszające regenerację kości i stawów po złamaniu,
- ma działanie przeciwzapalne i i przeciwbólowe,
- ma właściwości ściągające i regenerujące naczynia krwionośne.
Żywokost w medycynie ludowej
Nazwa rośliny odnosi się do jej właściwości przyspieszających regenerację złamanych kości. Ta właściwość żywokostu była najczęściej wykorzystywana w medycynie ludowej. Oprócz zastosowania przy leczeniu złamań i stłuczeń żywokost stosowano przy biegunkach, problemach żołądkowych, krwi w moczu, wrzodach, a nawet nowotworach. Zioło to stosowano nie tylko zewnętrznie w miejscu gdzie tkanka była uszkodzona, ale również wewnętrznie, jako herbatkę do picia.
Badania wykazały jednak, że żywokost zawiera alkaloidy pirolizydynowe, substancje silnie toksyczne i nie należy stosować go doustnie, a jedynie w formie maści lub oleju, nanosząc niewielką ilość oleju lub maści żywokostowej na uszkodzoną tkankę.
Żywokost we współczesnym lecznictwie
Pomimo wycofania żywokostu ze stosowania wewnętrznego, roślina ta ma nadal szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Leczy się nią w postaci maści żywokostowej lub oleju żywokostowego. Pomaga na takie schorzenia jak:
- żylaki,
- złamania,
- zwichnięcia,
- stłuczenia,
- ból kręgosłupa,
- bóle stawów,
- reumatyzm,
- wysypki,
- trądzik.
Żywokost na żylaki
Mało znanym zastosowaniem żywokostu jest stosowanie maści żywokostowej na żylaki. Wykorzystać tu można przede wszystkim ściągające i regenerujące naczynia krwionośne właściwości żywokostu. Warto stosować żywokost na żylaki również ze względu na jego działanie przeciwzapalne, które przeciwdziała bolesnym stanom zapalnym, z którymi borykają się posiadacze niewydolności żylnej.
Żywokost właściwości na żylaki – zastosowanie
Wybierając preparat z żywokostem na żylaki mamy do wyboru maść żywokostową, żel z żywokostem oraz olej żywokostowy z gnojnikiem na żylaki. Każdy z dostępnych preparatów zawiera dodatkowe substancje czynne i wspomagające, które na różne sposoby pomogą we wchłanianiu powstałych na nogach wrzodów i obkurczaniu naczyń krwionośnych.
Żywokost na żylaki – jak wybrać najlepszy preparat?
Po preparat z żywokostem warto udać się do sklepu zielarskiego. Można znaleźć tam o wiele tańsze i skuteczniejsze produkty niż w aptece, a także sam korzeń żywokostu, z którego możemy własnoręcznie przygotować macerat, a potem wyprodukować maść lub olej. Podczas wybierania preparatu na żylaki z żywokostem warto zwrócić uwagę na skład. Powinien być on jak najkrótszy i najbardziej naturalny, aby dodatkowe substancje chemiczne nie niwelowały dobroczynnego działania ziół. Do żywokostu dodawane są często inne zioła, które wspomagają konkretne działania. Świetnym przykładem jest tu olej żywokostowy z gnojnikiem na żylaki.
Żywokost na żylaki – jak stosować?
Należy pamiętać przede wszystkim, że żywokost zawiera w sobie substancje silnie trujące. Smarowanie nim miejscowo uszkodzonych tkanek nie zniszczy zdrowia, natomiast nie wolno stosować preparatów z żywokostem bez przerwy. Najlepiej smarować żylaki maścią z żywokostu raz dziennie przez okres sześciu tygodni, a następnie zrobić dwumiesięczną przerwę, aby niewielka ilość toksyn, która dostała się do organizmu, mogła zostać z niego usunięta.
Ważne jest też, aby skonsultować z lekarzem lub farmaceutą stosowanie preparatów ziołowych. Zawierają one substancje czynne, które mogą wchodzić w niekorzystne działanie z lekami, które zapisał lekarz, lub zupełnie zakłócać ich działanie.
Nie należy stosować żywokostu na żylaki na własną rękę – może spowodować to przykre konsekwencje. Nie jest to także jedyny środek i działanie, które należy podjąć w walce z żylakami. Najpierw należy udać się do lekarza, który określi, jak bardzo zaawansowany jest problem i wspólnie z pacjentem zadecyduje o przebiegu leczenia.
Gnojnik – dodatek do żywokostu
Gnojnik, inaczej nazywany szałwią libańską, jest ziołem powszechnie stosowanym razem z żywokostem. Roślina ta jest niezwykle bogata w cenne składniki, takie jak cynk, potas, magnes, żelazo i inne. Najważniejszymi właściwościami tej rośliny jest działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, a także przeciwkaszlowe.
Jego zastosowanie w leczeniu żylaków opiera się głównie na wspomaganiu działania żywokostu poprzez przyspieszanie procesu regeneracji skóry. Gnojnik ma również właściwości usprawniające działanie układu krwionośnego poprzez obniżanie ciśnienia krwi oraz przeciwdziałanie niedokrwistości.
W oleju żywokostowym gnojnik występuje w proporcji 1:3.
Samodzielne wykonanie oleju z żywokostu
Olej żywokostowy z gnojnikiem na żylaki lub maść żywokostową można bez problemu kupić w aptece lub sklepie zielarskim. Istnieje również możliwość wykonania preparatu w domu. Surowiec do tego potrzebny, czyli korzeń żywokostu, można dostać w internetowych sklepach z ziołami. Osoby posiadające dużą wiedzę na temat ziół mogą pokusić się również na własnoręczne zbiory.
Olej żywokostowy, który jest podstawą maści żywokostowej i innych preparatów, wykonać można na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest stworzenie maceratu ziołowego. W tym celu należy zalać korzeń żywokostu rafinowanym olejem i odstawić w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Po takim czasie można odcedzić powstały olej żywokostowy. Innym sposobem na produkcję oleju żywokostowego jest gotowanie korzenia żywokostu w oleju słonecznikowym. Ten sposób pozwala na szybsze uzyskanie gotowego preparatu.
Zastosowanie żywokostu na haluksy
Olej żywokostowy z gnojnikiem działa świetnie na żylaki, a także na inne schorzenia. Niewiele osób wie, że można wykorzystywać żywokost na haluksy. Ten naturalny preparat zmniejszy przede wszystkim stan zapalny powstały w chorej torebce stawowej, a także przyniesie ulgę w bólu. Można stosować go również pomocniczo po operacji haluksa, aby przyspieszyć gojenie się rany oraz zrastanie kości. Należy jedynie pamiętać, aby nie używać żywokostu na ranę otwartą oraz stosować go jedynie za zgodą lekarza. Żywokost na haluksy może być stosowany tylko w przypadku, kiedy nie osłabia działania przyjmowanych leków lub nie wchodzi z nimi w niekorzystną interakcję.
Żywokost przeciwwskazania
Czy żywokost przeciwwskazania są poważne? Pamiętajmy, leki ziołowe, tak samo jak leki chemiczne, zawierają substancje czynne, które mogą wywoływać różnego rodzaju skutki niepożądane w organizmie. Przed zastosowaniem każdego preparatu należy upewnić się, że nie ma przeciwskazań do jego zastosowania. Pomocna może być rozmowa z lekarzem lub zielarzem, który zaznajomiony będzie ze sposobem działania konkretnego specyfiku.
Przede wszystkim należy pamiętać, że przeciwwskazaniem do stosowania żywokostu jest stosowanie go doustnie. W tej postaci jest on silnie trujący i może doprowadzić do zniszczenia wątroby. Niektóre źródła mówią też o tym, że przyjmowanie doustnie żywokostu powoduje powstawanie nowotworów. Żywokost przeciwwskazania do używania ma też wtedy, gdy osoba stosująca go choruje na wątrobę. Innym przeciwwskazaniem do używania żywokostu jest ciąża i okres karmienia piersią. Preparatów z tym ziołem nie można również podawać dzieciom.
Maść żywokostowa – przeciwwskazania
W przypadku maści żywokostowej przeciwskazania są takie same. Nie należy stosować jej przy wrażliwiej wątrobie oraz w ciąży i podczas karmienia piersią. Zastosowanie maści jest pomimo to bezpieczniejszą formą, gdyż istnieją ścisłe reguły, ile substancji czynnej może znaleźć się w specyfiku. Są one tworzone w taki sposób, aby nie miały działania trującego. Przy maści żywokostowej przeciwwskazaniem będzie też długotrwałe stosowanie. Jest to lek, którego nie można przyjmować dłużej niż sześć tygodni bez przerwy.
Źródło:
- Seigner J., Junker-Samek M., Plaza A., D’Urso G., Masullo M., Piacente S., Holper-Schichl Y.M., Martin R.: A Symphytum officinale Root Extract Exerts Anti-inflammatory Properties by Affecting Two Distinct Steps of NF-κB Signaling, Frontiers in Pharmacology, 2019; 10: 289, PMC.