Przeziębienie i grypa
Choroby

Przeziębienie i grypa – czym się różnią i jak z nimi walczyć?

Artykuł partnera.

Przeziębienie i grypa to choroby wirusowe, które mogą dotykać osoby w różnym wieku. Ich objawy są podobne, przez co niekiedy rozróżnienie przeziębienia od grypy nie jest najłatwiejsze. Obu tych chorób nie leczy się przy pomocy antybiotyków i głównie stawia się na działania objawowe, czyli mające zredukować dolegliwości, z którymi zmaga się pacjent. Jak objawiają się wspomniane choroby i skąd wiedzieć, czy dotknęło nas przeziębienie, czy grypa? Jak najskuteczniej walczyć z objawami tych chorób? Sprawdzamy!

Grypa czy przeziębienie? Różnice w objawach

Przeziębienie jest chorobą wirusową wywoływaną przez różne wirusy, w tym najczęściej przez rynowirusy. Grypa to choroba wirusowa wywoływana u ludzi przez wirusy grypy typu A i typu B. Obie choroby obejmują drogi oddechowe, a ich objawy mogą być podobne. Obie choroby zwykle trwają około 7 dni, chociaż nie są to sztywne ramy czasowe. 

  1. Przeziębienie – objawy stopniowo narastają, a dolegliwości zwykle pojawiają się po 1–2 dniach złego samopoczucia. Najczęściej na początku pojawia się ból gardła, później może się pojawić chrypka, a następnie dochodzi do tego nieżyt nosa. Temperatura ciała może być podwyższona, ale zwykle nie przekracza 38°C.
  2. Grypa – objawy zwykle mają ostry początek. Pojawia się wysoka gorączka, która może dochodzić do 40°C, poza tym pacjent czuje się rozbity, ma bóle głowy i bóle mięśni. Mogą u niego występować też dreszcze, a dodatkowo pojawia się kaszel. W przypadku grypy katar najczęściej nie występuje lub ma niewielkie nasilenie. Jednak grypa ma większe ryzyko wystąpienia groźnych powikłań.

Jak leczyć przeziębienie i grypę? 

Zarówno przeziębienie, jak i grypa są chorobami wirusowymi, co oznacza, że leczy się je przede wszystkim objawowo, czyli redukując dokuczliwe objawy, które towarzyszą pacjentowi. Na przeziębienie i niepowikłaną grypę nie stosuje się antybiotyków, zatem to, czym głównie należy się zająć, to wspomaganie naturalnych sił organizmu w walce z infekcją oraz łagodzenie uciążliwych dolegliwości. Nie bez znaczenia, zarówno w przypadku przeziębienia, jak i w przypadku grypy, są wypoczynek i zdrowy sen. Trzeba też pilnować prawidłowego nawodnienia organizmu oraz zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa chory. Jeśli chodzi o domowe sposoby, mogą pomóc również miód i cytryna albo czosnek.

W przypadku objawów przeziębienia i grypy można również stosować leki dostępne bez recepty. Do szczególnie rekomendowanych składników można zaliczyć paracetamol lub ibuprofen, które pomogą obniżyć gorączkę i zredukować dolegliwości bólowe głowy, gardła albo mięśni, które często towarzyszą wspomnianym infekcjom. W przypadku kataru lub uczucia zatkanego nosa bardzo dobrze sprawdza się fenylefryna, która udrażnia jamy nosowe, ułatwiając oddychanie. Układ immunologiczny warto wspomagać dodatkową dawką witaminy C, zwłaszcza że w chorobie zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. Aby ograniczyć ilość przyjmowanych osobno leków, można postawić na leki złożone, które zawierają odpowiednio dobrane dawki substancje pomagające walczyć z objawami przeziębienia i grypy – dobrym przykładem jest Gripex Max z fenylefryną, paracetamolem oraz witaminą C. Jeśli chodzi o inne leki, pomocne mogą okazać się preparaty miejscowe, w tym na ból gardła czy katar, ewentualnie leki na kaszel – w przypadku suchego kaszlu stosuje się leki przeciwkaszlowe, w tym np. lewodropropizynę.

Przeziębienie i grypa – kiedy do lekarza?

Zarówno przeziębienie, jak i przebiegającą względnie łagodnie grypę, można leczyć na własną rękę w domu, pilnując wypoczynku, odpowiedniego nawodnienia oraz stosując leki dostępne bez recepty. Jednak, jeśli leki okażą się niewystarczające, by przynieść ulgę przy objawach, należy rozważyć wizytę u lekarza. Koniecznie należy zgłosić się do lekarza, jeśli pacjent zauważy u siebie duszności lub napady świszczącego oddechu. Wskazaniem do kontaktu z lekarzem jest też spadek saturacji, nasilony kaszel i bardzo wysoka gorączka, którą ciężko opanować lekami. Nie powinno się też lekceważyć objawów infekcji zatok lub ucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.