Przyczyny, objawy i leczenie odparzeń na stopach
Zdrowie

Przyczyny, objawy i leczenie odparzeń na stopach

Odparzenia pojawiające się na stopach to dolegliwość występująca głównie w sezonie letnim. Pojawiające się odparzenia powodują dyskomfort podczas każdego kroku, a takie mogą przybrać postać otwartych ran. Choć często są one mylone z odciskami, to jednak schorzenie to ma całkiem inną specyfikę. Jak więc powstają odparzenia na stopach i jak je leczyć?

Czym są odparzenia na stopach?

Odparzenia na stopach bardzo często przytrafiają się podczas długich wędrówek w sezonie letnim lub podczas wypoczynku w ciepłych krajach. Są one reakcją skóry na nadmierna wilgoć oraz wysokie temperatury. Co ciekawe, same odparzenia stopy są jednocześnie dowodem na prawidłowe działanie systemu ochronnego tkanki skórnej. Pierwszym etapem powstawania odparzeń jest delikatny obrzęk, a także towarzyszące mu zaczerwienienie. Dopiero następnie pojawia się uporczywy świąd, który z czasem zamienia się w ból i pieczenie.

Jakie są objawy odparzeń na stopach?

Odparzenia na stopach nie dają o sobie znać zbyt szybko. Często łatwo można przeoczyć moment ich tworzenia się, gdyż ból pojawia się już na ostatnim etapie dolegliwości, kiedy wymaga ona reakcji. Warto jednak zauważyć, że odparzenia na stopie mogą się objawiać poprzez:

  • dyskomfort podczas stawiania kolejnego kroku;
  • jeszcze większym wydzielaniem potu;
  • skóra w miejscu odparzenia przybiera biały kolor.

Warto również wiedzieć, że odparzenia na stopach mogą pojawić się jedynie pomiędzy palcami lub na ich poduszkach, a mogę również objąć całą powierzchnię stopy.

Jakie są przyczyny odparzeń na stopach?

Odparzenia na stopach pojawiają się głównie w wyniku współistnienia kilku czynników – wysokiej temperatury oraz nadmiernego ucisku na powierzchnię skóry. Jednocześnie warto zauważyć, że problem ten pojawia się również w momencie, kiedy spocona skóra nie ma kontaktu z powietrzem np. przez nieodpowiednio dobrane obuwie, które uniemożliwia jakąkolwiek cyrkulację. Finalnie, jako jedną z głównych przyczyn odparzeń na stopach wymienia się także nadmierna aktywność gruczołów potowych i nieodpowiednią higienę stóp. Niektórzy wskazują, że istnieją również pewne predyspozycje genetyczne, które warunkują do powstawania odparzeń. Wśród czynników ryzyka należy wymienić również nadmierną ekspozycję na stres.

Jak leczyć odparzenia na stopach?

Odparzenia na stopach są dość bolesną i niekomfortową dolegliwością. Niemniej jednak można sobie z nimi poradzić na kilka, różnych sposobów. Warto pamiętać, że odparzenia nie są trwałym uszkodzeniem naskórka, a jedynie dolegliwością tymczasową. Wobec tego, w jaki sposób można je leczyć?

Stosowanie odpowiednich kremów i żeli

Jednym z najpowszechniejszych sposobów na leczenie odparzeń na stopach są kremy i żele jak np. Sudocrem. Zastosowanie ich powinno przynieść natychmiastową ulgę, a także pomoże w odbudowie naskórka. Są to preparaty pielęgnacyjne z domieszką substancji leczniczych. Warto pamiętać, że zastosowanie Sudocrem może przynieść najlepsze rezultaty. Wynika to z faktu, że preparat posiada tlenek cynku, który skutecznie zmniejsza stany zapalne i przyspiesza gojenie ran.

Dobór odpowiedniego obuwia

Zastosowanie Sudocrem lub innych preparatów może nie być wystarczające podczas walki z odparzeniami Ważne jest także sposób, w jaki traktowana jest „uszkodzona” skóra. W momencie, kiedy odparzenia sie już pojawiły, konieczna jest zmiana obuwia na takie, które umożliwia swobodny przepływ powietrza. To również będzie miało wpływ na przyspieszenie gojenia i szybszą odbudowę naskórka.

Odpowiednia higiena skóry stóp

Finalnym i najważniejszym aspektem podczas pielęgnacji skóry stóp z odparzeniami, jest zachowanie jej odpowiedniej higieny. Nie zależnie od tego, czy problem pojawił się na całej powierzchni stóp, czy tylko na skórze pomiędzy palcami, pielęgnacja tych miejsc powinna być prowadzona w odpowiedni sposób. Stopy za każdym razem powinny być dokładnie umyte – najlepiej antyalergicznym mydłem, a następnie dokładnie osuszone. Dopiero po tych zabiegach zastosowanie Sudocrem lub podobnych preparatów będzie miało sens i będą one mogły działać efektywnie.

Warto pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest połączenie wszystkich, wymienionych wyżej działań. Zastosowanie Sudocrem czy innej maści przyspieszającej gojenie na czystą skórę stóp sprawi, że składniki odżywcze będą wchłaniać się szybciej, a tym samym będą oddziaływać na rany skuteczniej. Dodatkowo obuwie umożliwiające cyrkulację powietrza zminimalizuje problem potliwości stóp i wyeliminuj ryzyko ponownego pojawienia się odparzeń na stopach.

Źródła:

https://uroda.abczdrowie.pl/odparzone-stopy-przyczyny-objawy-i-leczenie

https://www.medme.pl/artykuly/odparzone-stopy-jak-leczyc-i-pielegnowac-co-na-odparzenia,73116.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.