Osoby na treningu grupowym korzystają ze sprzętu fitness
Ruch

Sprzęt fitness do treningów grupowych. Na co postawić?

Treningi grupowe na siłowni to niezwykle popularna forma aktywności fizycznej i nie dzieje się tak bez powodu. Wiele osób odczuwa dodatkową motywację do ćwiczeń, kiedy ma ona formę zajęć w większym gronie, prowadzonych przez profesjonalnego trenera. Przy czym takie treningi mają różną formę, często jednak są realizowane z udziałem dodatkowych akcesoriów. Jaki sprzęt fitness znajduje najczęściej zastosowanie w takiej sytuacji?

Aerobik TBC ze sprzętem do ćwiczeń

Aerobik to forma treningu, która opiera się na dużej intensywności. Nie znaczy to jednak, że nie można realizować go przy dodatkowym obciążeniu. Form zajęć klasyfikowanych jako aerobik jest naprawdę wiele i są tutaj zarówno treningi kondycyjne, jak i wzmacniające, które dodatkowo pozwalają na ładne wymodelowanie sylwetki. Doskonałym tego przykładem jest aerobik TBC (Total Body Conditioning). W jego trakcie ważna jest nie tylko intensywność ćwiczeń, ale także obciążenie, co pozwala na budowanie ładnej i harmonijnej sylwetki.

W trakcie takich zajęć używany jest zazwyczaj sprzęt fitness w postaci różnego rodzaju akcesoriów. Jakich dokładnie?

Popularny sprzęt fitness do treningu TBC:

 • hantle
 • tubing basic
 • piłki lekarskie
 • kettlebellsy
 • gumy oporowe
 • step

Oczywiście można użyć również innych akcesoriów. Wszystko zależy tak naprawdę od programu ćwiczeń stworzonego przez trenera. Przy organizacji tego typu treningów warto jednak wyposażyć klub fitness przynajmniej w powyżej wymienione akcesoria do ćwiczeń.

Jakie akcesoria na zajęcia taneczne?

Zajęcia taneczne to także forma aerobiku, która zyskuje coraz większe grono zainteresowanych. Taniec ze swojej natury jest aktywnością, która wyzwala olbrzymią dawkę endorfin i pozwala również ćwiczyć koordynację ruchową. Do wyboru mamy nie tylko popularną zumbę, ale także zajęcia dance czy coś bardziej zaawansowanego, takiego jak pole dance – czyli taniec na rurze. W przypadku tradycyjnych zajęć tanecznych również znajduje zastosowanie sprzęt fitness. Jest on zazwyczaj stosowany wtedy, gdy chcemy zwiększyć intensywność treningu lub stopień jego trudności. Do akcesoriów, które można używać na zajęciach tanecznych, zaliczyć można przede wszystkim:

 • step
 • taśmy do ćwiczeń
 • hantle
 • hula hop
 • kamizelki obciążeniowe

Jakie jeszcze inne treningi grupowe są warte uwagi i jakie akcesoria są w ich trakcie używane?

Trening grupowy

Sprzęt fitness do turbo spalania

Osoby, którym zależy przede wszystkim na pozbyciu się niewielkiej ilości zbędnych kalorii, a równocześnie mają dość dobry stan zdrowia i kondycję, decydują się często na treningi, których celem jest przede wszystkim podkręcenie metabolizmu, co aktywuje szybsze spalanie kalorii. Jest to jeszcze bardziej intensywna forma aktywności. Do tego typu treningów można zaliczyć tabatę, czyli formę treningu HIIT (interwałowy trening o wysokiej intensywności). Takie ćwiczenia można wykonywać bez obciążenia lub z obciążeniem. W tym drugim przypadku zastosowanie znajduje taki sprzęt jak:

 • sztanga
 • kettlebellsy
 • hantle
 • piłka lekarska

Przy czym TABATA ze względu na swoją wysoką intensywność nie jest treningiem dedykowanym dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę na siłowni.

Sprzęt do crossfitu

Kolejną intensywną formą treningu aerobowego połączonego z treningiem siłowym jest crossfit. Przy czym to już jest opcja dla naprawdę zaawansowanych. Sprzęt do ćwiczeń, jakie wykorzystuje się przy tego rodzaju treningach to przede wszystkim akcesoria dedykowane do treningu funkcjonalnego, takie jak liny treningowe, skakanka, skrzynie plyometryczne, piłki lekarskie, a także sztangi czy kettlebellsy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.