Mężczyzna na indywidualnej superwizji
Psychologia

Superwizja psychodynamiczna – czym jest?

Artykuł sponsorowany.

Superwizja psychodynamiczna jest narzędziem, które służy do zrozumienia niewyrażonej komunikacji między pacjentem a psychoterapeutą. Proces ten polega na współpracy między superwizorem a psychoterapeutą, aby nadać znaczenie temu, co dzieje się na poziomie świadomym i nieświadomym. Regularna superwizja pomaga zapobiegać wypaleniu zawodowemu, które może pojawić się wraz z silnymi afektami podczas leczenia. Psychoterapeuta musi rozwijać swoje umiejętności obserwacji i wykorzystywać swoją wiedzę teoretyczną, aby usprawnić proces psychoterapii w trakcie procesu superwizji.

Superwizor psychodynamiczny jest pomocny dla psychoterapeuty w zrozumieniu psychopatologii pacjenta oraz przypisywaniu znaczenia temu, co dzieje się w relacji terapeutycznej. Superwizja umożliwia udoskonalenie umiejętności indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Przymierze między superwizorem a psychoterapeutą powinno opierać się na wzajemnym szacunku i koleżeństwie.

Główne cele superwizji to cel edukacyjny i cel kontrolny/wspierający. Z tego powodu, psychoterapeuci dbający o jakość swojej pracy i dobro swojego klienta powinni poddawać się regularnej superwizji, szczególnie jeśli pracują w praktyce indywidualnej, a nie w zespole.

Co to jest superwizja indywidualna?

Superwizja indywidualna to forma nadzoru nad pracą specjalisty, która ma na celu rozwijanie jego umiejętności i kompetencji zawodowych. W czasie superwizji indywidualnej, terapeuta prezentuje swoje trudności, wątpliwości i pytania związane z pracą, a superwizor (doświadczony terapeuta lub specjalista) udziela wskazówek, rad i informacji zwrotnej, pomagając terapeucie w rozwiązywaniu problemów i poprawie skuteczności pracy z pacjentami. Superwizja indywidualna jest ważnym elementem rozwoju zawodowego oraz utrzymywania standardów etycznych w pracy terapeuty.

Superwizja grupowa

Grupy superwizyjno-seminaryjne to spotkania, na których kilku terapeutów lub specjalistów dzieli się swoimi trudnościami, pytaniami i przypadkami z grupą, a następnie pracuje nad nimi pod nadzorem superwizora. Ich celem jest rozwijanie umiejętności i kompetencji zawodowych oraz wzajemne wsparcie. Grupy te są często wykorzystywane w procesach szkoleniowych i stanowią ważny element rozwoju zawodowego dla terapeutów i specjalistów.

Podsumowując, psychoterapeuci dbający o jakość swoich usług powinni regularnie poddawać swoją pracę superwizji, niezależnie od swojego doświadczenia w zawodzie. Klienci psychoterapeutyczni nie powinni się obawiać zapytać swojego psychoterapeuty o to, czy regularnie poddaje swoją pracę superwizji. Psychoterapeuta powinien być w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące tej kwestii i rozwiać wątpliwości klienta.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat superwizji lub potrzebujesz doświadczonego superwizora to zapraszamy na superwizora Marcina Kramka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.