Dziewczynka na rehabilitacji
Zdrowie

Wady postawy u dzieci – rehabilitacja

Wady postawy u dzieci występują coraz częściej. Spowodowane to jest przede wszystkim stylem współczesnego życia. Niestety, konsekwencje tego są odczuwalne nie tylko w dorosłym życiu. Wady postawy najmłodszych wpływają na rozwój dziecka, jego akceptację oraz samoocenę. Rola rodziców jest tu ogromna. Są oni świadomi przyczyn powstawania wad postawy. Tym samym istnieje konieczność właściwego pokierowania dzieckiem. Dzieci nie mają świadomości, że przyjmując wadliwe pozycje w trakcie codziennej zabawy, przy odrabianiu lekcji bądź siedząc wiele godzin w szkolnych ławkach, powstają odchylenia, które prowadzą do szybkiego rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Prawidłowa postawa ciała związana jest również z ułożeniem narządów wewnętrznych.

Gimnastyka korekcyjna – zbawienny wpływ na wady postawy u dzieci

Rodzice powinni wziąć pod uwagę, że ich pociechy z wadami postawy ciała mogą się również gorzej rozwijać fizycznie. Zatem warto zasięgnąć porady specjalistów w dziedzinie rehabilitacji. Odpowiednie nawyki oraz właściwe podejście do dziecka uchroni przed następstwem chorób cywilizacyjnych. Wady postawy ciała, które powstają w wieku dziecięcym, prowadzą do widocznych i niewłaściwych zmian postawy ciała w życiu dorosłym. Gimnastyka korekcyjna w Klinice Rehabilitacji wpływa zasadniczo na poprawę postawy. Tym samym poprzez odpowiedni dobór ćwiczeń stwarza realne możliwości dla prawidłowego rozwoju młodego człowieka. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie odchyleń od normy w postawie dziecka to gwarancja skutecznego i szybkiego leczenia. Zajęcia korekcyjne przeprowadzane są po wcześniejszych konsultacjach, z uwzględnieniem indywidualnych wskazań bądź przeciwwskazań. W zależności od potrzeb oraz wieku dziecka doświadczona kadra poprowadzi zajęcia indywidualne bądź w kilkuosobowych grupach. W następstwie tych zajęć dzieci i młodzież uświadamiają sobie wpływ ruchu i gimnastyki ciała na dalsze swoje życie.

Najczęstsze wady postawy ciała występujące u dzieci

Wady postawy w obrębie kręgosłupa mogą być wrodzone bądź nabyte. Problem okrągłych pleców najczęściej spowodowany jest przyjmowaniem niewłaściwej pozycji. Złe nawyki oraz nadmierny wzrost w stosunku do wieku dziecka powoduje w wyglądzie:

  • wysunięcie do przodu głowy i barków,
  • odstające łopatki.

Plecy okrągłe mogą również powstawać w następstwie wielu przebytych chorób. Odpowiednia diagnoza i zastosowanie się do zaleceń rehabilitantów zniweluje postępujące wady. Z kolei boczne skrzywienie kręgosłupa zwane skoliozą zauważone wcześnie i właściwie leczone stworzy lepsze warunki wzrastania kręgosłupa. Zahamowanie progresji skrzywienia może nastąpić poprzez wyrobienie dobrych nawyków oraz utrzymania właściwej postawy ciała u dziecka. Wady stóp powstają w wyniku wielu dysproporcji w budowie samej stopy. Mimo wszystko należy pamiętać o doborze dla małych dzieci odpowiedniego obuwia. Klinika rehabilitacji przeprowadza badania stóp przy pomocy sprzętu najwyżej klasy. Podoskop i skaner 3D umożliwia niezwykle precyzyjne określenie oraz odpowiedni dobór wkładek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.