Wyposażony nowoczesny gabinet RTG stomatologiczny
Choroby

Wyposażenie gabinetu RTG stomatologicznego

Jedną z najbardziej problematycznych kwestii w przypadku wyposażenia gabinetów stomatologicznych, są odpowiednie urządzenia. Ich prawidłowy dobór jest niezwykle ważny. Należy wziąć przy tym pod uwagę kilka najważniejszych czynników. To między innymi indywidualne potrzeby lekarzy stomatologów, jak i restrykcyjne przepisy.

Jaki sprzęt RTG powinien znaleźć się w gabinecie stomatologicznym? Jakie jest jego podstawowe zastosowanie? I co jeszcze warto tym wszystkim wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Jaki sprzęt RTG powinien znaleźć się w gabinecie stomatologicznym?

Na rynku stomatologicznym dostępna jest właściwe bardzo duża liczba urządzeń RTG. Przeznaczonych właśnie do tego rodzaju gabinetów. Tym najczęściej wybieranym jest wewnątrzustny aparat, którym wykonuje się RTG punktowe. Dzięki takiemu sprzętowi lekarz ma możliwość wykonać zdjęcia pojedynczych zębów, a całej szczęki. Chodzi na przykład o zęby zgryzowe. Urządzenie takie ma naprawdę lekką konstrukcję, a jednocześnie jest bardzo precyzyjne. Jest komfortowe i zupełnie nieproblematyczne w obsłudze.

Jeszcze innym rodzajem sprzętu RTG, który powinien znaleźć się w gabinecie dentystycznym są tak zwane aparaty pantomograficzne. Te urządzenia z kolei wykonują zdjęcia panoramiczne. Ich główną zaletą jest zdecydowana optymalizacja rezultatów leczenia. Zapewniają one również bardzo wysokie bezpieczeństwo, zarówno lekarza, jak i samego pacjenta. Takie urządzenia nie należą to bardzo drogich, a jednak umożliwiają naprawdę efektywną diagnostykę.

W gabinetach stomatologicznych często występują też tomografy CBCT stomatologiczne. Takie aparaty pozwalają na zobrazowanie wszystkich potrzebnych lekarzowi struktur. Chodzi na przykład o struktury szczęki albo żuchwy. Tomografy CBCT stomatologiczne wykorzystują promieniowanie rentgenowskie, które są w postaci wiązki stożkowej.

Ostatnim urządzeniem, które powinno znaleźć się w gabinecie stomatologicznym to tomograf 3D. Te są już bardziej specjalistyczne. Zazwyczaj mają znacznie lepsze czujniki, które przechwytują obraz. Urządzenia te dopasują się do anatomii pacjenta. Wszystko po to, aby jak najdokładniej zwizualizować konkretne tkanki.

Stomatologiczny sprzęt RTG – zastosowanie

Stomatologiczny sprzęt RTG ma za zadanie przede wszystkim obrazować budowę tkanek, którym chce przyjrzeć się lekarz stomatolog. Zazwyczaj tego typu aparatami badane są u człowieka kości i stawy. Bardzo często jednak wykorzystuje się je właśnie w stomatologii. Aparaty takie pozwalają na wykrycie takich anomalii w obrębie żuchwy i szczęki, jak:

  • złamania,
  • różnego rodzaju pęknięcia oraz tak zwane nadłamania,
  • procesy zwyrodnieniowe,
  • wady w budowie chrząstek czy kości.

W stomatologii najczęściej wykorzystuje się urządzenia pantomograficzne. Wykonują one wysokiej jakości zdjęcia. Przede wszystkim używane są do obrazowania stawów skroniowo-żuchwowych czy zatok szczękowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.