Mężczyzna po wyleczeniu ginekomastii pływa w basenie
Choroby

Ginekomastia – najczęstsze przyczyny i metody leczenia

Artykuł partnera.

Rozrost gruczołu piersiowego u mężczyzn to dla wielu Panów niezwykle wstydliwy problem. Ginekomastia może dotyczyć chłopców oraz mężczyzn, a metody jej leczenia są różne, zależnie od czynników, które spowodowały problem. Jakie są najczęstsze przyczyny ginekomastii i jakie są skuteczne metody jej leczenia?

Przyczyny i leczenie ginekomastii

  • Co to jest ginekomastia?
  • Ginekomastia u mężczyzn – jakie są jej przyczyny?
  • Metody leczenia ginekomastii

Co to jest ginekomastia i jak wpływa na mężczyzn?

Czym jest ginekomastia? To powiększenie piersi u mężczyzn może być symetryczne lub asymetryczne, czyli jednostronne. Z przyczyn fizjologicznych lub patologicznych dochodzi do rozrostu tkanek w obrębie piersi oraz brodawek sutkowatych.

Ginekomastia może pojawić się w różnym wieku i często ma podłoże hormonalne. Ginekomastia staje się problemem, gdy jest zbyt widoczna, a mężczyzna czuje się niekomfortowo ze swoim wyglądem. Często może być przyczyną silnych kompleksów i problemów z kontaktami międzyludzkimi. Zazwyczaj ginekomastii nie towarzyszy ból, może jednak powodować, tkliwość i nadwrażliwość piersi. W niektórych sytuacjach ginekomastia zanika samoistnie, czasem wymaga jednak pomocy specjalisty.

Najczęstsze przyczyny ginekomastii u mężczyzn

Przyczyny ginekomastii są różne. Zalicza się do nich zaburzenia hormonalne pojawiające się na niektórych etapach rozwoju, np. u noworodków obojga płci, chłopców w okresie pokwitania, czy też mężczyzn po 50 roku życia. Jest to ginekomastia fizjologiczne spowodowana przewagą aktywności estrogenów nad testosteronem. Z czasem równowaga hormonalna ulega wyrównaniu i objawy zanikają.

Z różnych powodów może jednak dojść do ginekomastii patologicznej, czyli rozrostu tkanki piersiowej niespowodowanej czynnikami fizjologicznymi, który się utrwala. Ginekomastia może towarzyszyć takim chorobom jak: nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, marskość wątroby, hiperprolaktynemia, czy choroby genetyczne.
Leki wywołujące ginekomastie to między innymi:  leki stosowane przy terapii niepłodności oraz oligospermii, preparaty stosowane w leczeniu wrzodów żołądka, dolegliwości gastrycznych, nadciśnienia,  czy też grzybicy. Ginekomastia może być również spowodowana przyjmowaniem anabolików.

Obecnie jednak jedną z najczęstszych przyczyn ginekomastii szczególnie u młodych chłopców jest otyłość. Tkanka tłuszczowa gromadzi się w gruczołach, powodując zmiany wyglądu.

Metody leczenia ginekomastii – jak wybrać skuteczną terapię?

Są różne możliwości leczenia ginekomastii. Metoda terapii dobierana jest do czynników, które ją spowodowały.

Jeśli problem ma podłoże hormonalne, stosowana jest odpowiednia hormonalna terapia. W niektórych jednak sytuacjach niezbędna może się okazać operacja ginekomastii. Ginekomastia https://www.dcg.wroclaw.pl/zabieg-na-ginekomastie-wroclaw.html  w DCG przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych w sedacji, dzięki czemu pacjent nie czuje bólu. Przed zabiegiem wykonywane są niezbędne badania kwalifikacyjne w tym USG piersi.

Nie zawsze jednak zabieg jest konieczny. W przypadku osób z otyłością może wystarczyć zmiana stylu życia w celu zmniejszenia objawów ginekomastii. Taka zmiana potrzebna może być również po zabiegu, by nie doszło do ponownego gromadzenia się tkanki tłuszczowej.

Warto pamiętać, że wyboru metody powinien dokonać lekarz, jeśli ginekomastia jest efektem terapii prawdopodobnie, niezbędna jest zmiana leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.