Zastosowanie wrotyczu maruna
Choroby Dom i ogród

Złocień maruna – zastosowanie i właściwości

Złocień maruny, znany również pod nazwą wrotycz maruna, to roślina, która znana jest już od wielu wieków. Od mniej więcej dwóch tysięcy lat regularnie wykorzystywana jest przez ludzi do zwalczania codziennych problemów związanych z odczuwaniem dyskomfortu. O jakim dyskomforcie mowa?

Bóle migrenowe, miesiączkowe, leczenie stanów zapalnych i wiele więcej. Oczywiście korzystanie z tej rośliny w celach leczniczych nie zawsze działało, ale poprzez wzgląd na ciągły rozwój medycyny i badania naukowe, ludzkość wie co raz więcej na temat roślin leczniczych i ich odpowiedniego zastosowania. Dzięki temu można świadomie korzystać z darów do minimalizowania dyskomfortu oraz nieprzyjemnego stanu rzeczy, jakim jest ból. Jednak, zanim wykorzysta się wrotycz marunę do celów leczniczych, należy dowiedzieć się, co to w ogóle jest oraz jakie ma zastosowanie i jak można z niego korzystać.

Złocień maruna – charakterystyka

Złocień maruny to roślina, która stosunkowo rzadko spotykana jest w Polsce, choć warunki atmosferyczne i glebowe, jakie potrzebne są do jej wyhodowania nie są wcale tak bardzo wymagające. Roślina ta pochodzi z Półwyspu bałkańskiego, z którego lata temu została rozprzestrzeniona i spopularyzowana w takich krajach jak na przykład Wielka Brytania, Francja czy Kanada. Swym wyglądem do złudzenia przypomina rumianek, przez co nierzadko jest z nim mylona. Jednak w przeciwieństwie do rumianku, właściwości leczniczych rośliny nie czerpie się z liści, tylko z ziół.

W jaki sposób pozyskiwane są zioła, za pomocą których można poprawić zdrowie oraz jakość życia?

Złocień maruna (mrozoodporna roślina o aromatycznym zapachu) wytwarza biało-żółte kwiatostany od mniej więcej początku czerwca do końca września (wszystko oczywiście zależy od warunków pogodowych), z których to właśnie pozyskuje się ziele. Zebrane zioła w następnym kroku poddaje się suszeniu, a następnie (poprzez wzgląd na swój wyjątkowo silny zapach) zamyka się je w szczelnych pudełkach, które dodatkowo mają na celu chronić zbiory przed wilgocią.

Złocień maruny – zastosowanie

Złocień maruna przez wiele lat, a nawet wieków wykorzystywany był w medycynie ludowej do leczenia:

  • gorączki,
  • bólów menstruacyjnych,
  • bólów zębów,
  • reumatyzmu,
  • migreny,
  • problemów z trawieniem,
  • kaszlu.

Jak więc widać, roślina ta ma całkiem sporo możliwych zastosowań. W obecnych czasach, przy rozwiniętej medycynie i znacznie obszerniej wiedzy, złocień maruny nie wykorzystywana jest przy tak wielu dolegliwościach, jednak nie oznacza to wcale, że zapomniało się o jej właściwościach. W Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz Francji na porządku dziennym zalecana jest przez lekarzy do eliminacji podstawowych odczuć dyskomfortu wymienionych wyżej. Zwykle stosowana jest jako produkt, który następnie przetwarza się na potrzeby powstających leków. Jednak bez przeszkód można z niego korzystać w czystej postaci.

Wrotycz maruna – właściwości

W obecnych czasach najczęstszym lekiem, do którego dodaje się wrotycz marunę jest lek na ból głowy. Zwykle są to silniejsze leki przeznaczone dla osób cierpiących na bóle migrenowe. Inaczej zwana migreną, to ból głowy o różnym nasileniu i częstotliwości. Może to być ból chroniczny, a może być epizodyczny. U niektórych występuje rzadziej, na przykład raz w miesiącu, a u innych potrafi dokuczać nawet kilka razy w tygodniu. Migrena dotyka ludzi w zróżnicowanym wieku i w różnym stopniu. Faktem jednak jest, iż bóle migrenowe nie należą do najprzyjemniejszych i często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Może powodować nudności oraz wymioty.

By zrozumieć w jaki sposób działa lecznicza roślina, trzeba najpierw dowiedzieć się na czym konkretnie polega migrena. Jest to schorzenie, które obejmuje układ nerwowy oraz naczyniowy. Bóle migrenowe silnie powiązane są z serotoniną w ludzkim organizmie oraz jej uwalnianiu z zakończeń nerwowych. Podczas ataku bólu migrenowego, poziom serotoniny w organizmie na przemian gwałtownie wzrasta i maleje. Taki stan rzeczy określany jest jako atak migrenowy.

Leki przeciw takiemu bólowi stosuje się w dwóch przypadkach:

  1. By zapobiec występowaniu bólu, czyli innymi słowy profilaktycznie. Nie jest to oczywiście powiedziane, że podczas stosowania profilaktyki, ataki przestaną się pojawiać. Profilaktyka w tym przypadku ma za zadanie zmniejszyć częstotliwość występowania dyskomfortu oraz zmniejszyć jego nasilenie.
  2. By przerwać atak za pomocą wyrównania poziomy serotoniny w organizmie człowieka.

Złocień maruna – stosowanie a zdrowie

Suszony złocień maruny
Źródło: Freepik.com

Jak w przypadku każdego leku, preparatu czy zioła, tak i w tym istnieje możliwość skutków ubocznych. Nie są one jednak często spotykane. Podczas badań, które miały na celu określenie, czy złocień maruny może zwalczyć problemy dotyczące bólów migrenowych, skutki uboczne dotykały głównie te osoby, którym wcześniej powiedziano, jakie skutki mogą się pojawić, a następnie podano im tabletki placebo. Natomiast u osób, które otrzymały prawdziwy preparat, nie odnotowano większych niechcianych skutków.

Zatem na postawie tych badań oraz wielu innych można stwierdzić, że stosowanie tej rośliny leczniczej w formie leku jest bezpieczne, a występowanie możliwych skutków ubocznych dzieje się z nie większą częstotliwością, niż przy zażywaniu innych leków. Należy jednak przed zażyciem preparatu dowiedzieć się, jakie możliwe skutki uboczne mogą pojawić się podczas jego stosowania. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż wszelkie niepożądane efekty miały przebieg łagodny i trwały stosunkowo krótki okres czasu. Jakie więc skutki obejmuje złocień maruna?

Możliwe skutki uboczne

Działania niepożądane, o których donoszą badania oraz przeprowadzane różnorakie testy nie są groźne dla życia czy zdrowia człowieka, który poddawany jest leczeniu za pomocą omawianej rośliny leczniczej. Nie zmienia to jednak faktu, że warto jest wiedzieć, jakie efekty uboczne mogą się pojawić. Oto one:

  • ból brzucha,
  • reakcje alergiczne,
  • biegunka,
  • wzdęcia,
  • niestrawność,
  • nudności,
  • wymioty.

Wyżej wymienione możliwe skutki uboczne dotyczą grupy pacjentów, którzy poddani zostali działaniu rośliny leczniczej w formie kapsułek. Ci natomiast, którzy zażyli doustnie niekapsułkowaną formę złocienia maruny, skarżyli się na nieco inne dolegliwości. Jednak i w tym przypadku nie były one długotrwałe, nie były silne i były łatwe do odwrócenia. Oto one:

  • gorzki smak w ustach,
  • suchy język,
  • bolący język,
  • stany zapalne w jamie ustnej (przede wszystkim ust bądź języka),
  • opuchnięcie warg.

Wrotycz maruna – czy możliwe jest uzależnienie?

Badania wykazały również, iż złocień maruny może mieć negatywny wpływ na organizm człowieka. Okazało się, że jak wiele innym podobnych substancji czy produktów, złocień maruny może posiadać skutek uzależniający. Badania wykazały, iż uzależnieniu ulegają ci pacjenci, którzy poddawani byli działaniu substancji przez dłuższy okres czasu, zazwyczaj w sposób regularny. Do tej grupy pacjentów należą przede wszystkim osoby od dłuższego czasu cierpiące na problemy dotyczące bólów migrenowych.

Dzieje się tak dlatego, że złocień maruna stosowany jest bardzo często jako środek w czystej postaci, to znaczy ziół, mający na celu wspieranie działania innych leków, bądź też działania profilaktyczny. Profilaktyczne, to znaczy takie, które docelowo mają ograniczyć występowanie ataków migrenowych. Samo przyjmowanie substancji nie posiada żadnego negatywnego działania na organizm człowieka, poza możliwymi krótkotrwałymi dolegliwościami, które są łatwe w odwróceniu.

Uzależnienie organizmu od substancji nie przysparza zatem człowiekowi żadnych problemów. Co więcej, człowiek nie jest nawet świadomy tego, że jego organizm uzależnił się od danego czynnika do momentu, aż nie spróbuje go odstawić. Dzieje się tak dlatego, że zwykle przyjmowany jest w sposób regularny i najczęściej o tej samej dawce. Organizm więc nie zauważa po jakimś czasie zmiany po otrzymaniu ziół, lecz dopiero wtedy gdy zabraknie go o regularnych porach. W takich przypadkach (które zdarzają się stosunkowo nieczęsto) dochodzi do tak zwanego syndromu odstawienia.

Do objawów syndromu odstawienia należą:

  • bezsenność,
  • niepokój,
  • sztywność mięśni,
  • sztywność stawów.

Dostępność w Polsce i na świecie

Złocień maruna znana jest ludzkości już od wielu wieków. Posiada bardzo duży potencjał terapeutyczny, a w miarę rozwoju medyny oraz badań nad leczniczymi właściwościami roślin oraz ich możliwym wykorzystaniem podczas produkcji leków oraz preparatów leczniczych, bądź profilaktycznych, większa się wiedza, jaką można stosować przy leczeniu.

Dzięki swoim właściwością, złocień maruna może odgrywać dużą rolę, w szczególności podczas zmagania się z problemem występowania bólów migrenowych. Jednak, wbrew wszelkim pozorom, wrotycz maruna nie jest wcale tak powszechny, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli chodzi o wcześniej wymienione kraje, to znaczy Kanadę, Wielką Brytanię oraz Francję – tam stosowana jest ta roślina na porządku dziennym. Jest łatwo dostępna, jej właściwości znane są wszystkim lekarza, dzięki czemu często jest również przepisywana czy to jako składnik w lekach, czy jako ziele w czystej postaci do stosowania w celach profilaktycznych lub wzmacniających działanie podawanych już preparatów.

Natomiast, jeżeli chodzi o Polskę – w tym przypadku sprawa ma się nieco inaczej i raczej mniej korzystnie dla zainteresowanych możliwym zakupem. Nie jest w Polsce tak dobrze znana ta roślina lecznicza, przez co nie jest przepisywana przez lekarzy. Do prowadzi do tego, że ciężko jest zdobyć jej zioła. Można to zrobić jedynie w zielarniach.

Jak zatem widać, złocień maruna jako roślina lecznicza posiada wiele zastosowań w leczeniu już od długiego czasu. Należy jednak pamiętać, by przed zażyciem substancji, zapoznać się z jej właściwościami, charakterystyką, zastosowaniem oraz przede wszystkim z możliwymi skutkami ubocznymi, które wbrew pozorom występują bardzo rzadko.

Źródło:

  • Wiadomości lekarskie 2013, tom LXVI, nr 2, cz. II. https://www.researchgate.net/profile/Gawron-Gzella-Anna/publication/259460746_Studies_on_the_antimigraine_action_of_Feverfew_Tanacetum_parthenium_L_Sch_Bip/links/58698d9b08ae329d62100ecb/Studies-on-the-antimigraine-action-of-Feverfew-Tanacetum-parthenium-L-Sch-Bip.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.