Nieoczyszczona instalacja wentylacyjna
Dom i ogród

Co może się kryć w nieczyszczonych instalacjach wentylacyjnych?

Artykuł partnera.

Regularne czyszczenie instalacji wentylacyjnej stanowi podstawę prac konserwacyjnych większości budynków. Jeżeli system jest niedrożny, zabrudzony i niesprawny, stwarza duże ryzyko dla samopoczucia, bezpieczeństwa i zdrowia osób korzystających z pomieszczeń. Nienaganny stan wentylacji jest wymagany w obiektach zarówno mieszkalnych, jak i przemysłowych czy użyteczności publicznej. Do najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń gromadzących się w kanałach należą szkodliwe wirusy i bakterie.

Problemy wynikające z zanieczyszczenia wentylacji

Aby warunki zapewniane przez instalację wentylacyjną były optymalne przez całą dobę, musi być ona w pełni sprawdza. Przez kanały tego systemu jest bowiem odprowadzane zużyte powietrze, zastępowane następnie świeżym. Do problemów dochodzi wówczas, gdy w instalacji gromadzą się zanieczyszczenia. Do budynku jest w takiej sytuacji nawiewane powietrze o gorszej jakości, prowadzące do pogorszenia samopoczucia, bólów głowy, kataru, kaszlu oraz wielu innych nieprzyjemnych objawów. Zanieczyszczone kanały wentylacyjne są źródłem gromadzenia się bakterii i wirusów, które niekorzystnie wpływają na zdrowie i komfort użytkowników pomieszczeń. Konserwacja całego układu jest niezbędna dla poprawy jakości powietrza, a efekty takich prac można zwykle odczuć natychmiast po ich ukończeniu.

Zanieczyszczenia gromadzące się w instalacji wentylacyjnej

Kanały wentylacyjne mogą być środowiskiem rozwoju licznych drobnoustrojów. Do najczęściej spotykanych należą bakterie z rodziny Legionella, które szybko i łatwo przemieszczają się po przewodach instalacji. Z tego względu zanieczyszczona wentylacja stanowi niemałe zagrożenie dla użytkowników, zwłaszcza w przypadku dużych bloków mieszkalnych i zakładów pracy. Zaniedbane kanały są też niebezpieczne dla zdrowia publicznego, ze względu na obecność innych groźnych bakterii – np. paciorkowca kałowego, pałeczki ropy błękitnej, pałeczki okrężnicy czy gronkowca złocistego. W zanieczyszczonej wentylacji gromadzą się też grzyby, takie jak drożdżak candida albicans czy kropidlak czarny. Mikroorganizmy te mogą doprowadzić nawet do śmiertelnego zakażenia.

Instalacyjna wentylacyjna

Proces czyszczenia systemu wentylacyjnego

Czyszczenie kanałów wentylacji mechanicznej jest usługą przeprowadzaną systematycznie. Działania w tym zakresie polegają na zastosowaniu elastycznego wałka, a także obrotowej szczotki dla przewodów okrągłych i prostokątnych. Przyrządy te pozwalają na przeprowadzenie mycia mechanicznego, poprzedzonego odpowiednim zabezpieczeniem strefy znajdującej się bezpośrednio pod kanałem. Czyszczenie przewodów wentylacyjnych w taki sposób jest szczególnie istotne przy praca wykonywanych niedaleko klap rewizyjnych, wymagających demontażu. Po wprowadzeniu do instalacji, szczotka obrotowa rozbija drobiny brudu zalegającego na ścianach i umożliwia odciągnięcie nieczystości na zewnątrz. Ważnym działaniem jest też dezynfekcja kanałów wentylacyjnych, w której używane są odpowiednie środki chemiczne rozpylane dedykowanymi dyszami. Usługi w tym zakresie świadczy firma TETON clean, która dysponuje niezbędnym wyposażeniem, sporządza profesjonalne protokoły i dołącza niezbędne fotografie.

Wymagania w zakresie czyszczenia instalacji wentylacyjnych

Zgodnie z obowiązującą normą BS-EN15780, w Polsce wymagane jest utrzymywanie instalacji wentylacyjnych w odpowiednim stanie. Zapisy odnoszące się do konieczności regularnego dbania o czystość systemu oraz systematycznego wykonania kontroli pod tym kątem znajdują się też w polskim prawie budowlanym oraz zostały wymienione w polskich normach. Profesjonalne czyszczenie kanałów wentylacyjnych ma znaczenie nie tylko z uwagi na zdrowie i komfort użytkowników pomieszczeń budynku. Niesprawna instalacja stwarza bowiem istotne ryzyko pożarowe, a także przyczynia się do roznoszenia niepożądanych zapachów po całym obiekcie. Skorzystanie z usług profesjonalistów daje pewność, że system wentylacyjny będzie w pełni drożny przez cały okres użytkowania oraz z powodzeniem zniesie wieloletnią eksploatację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.