Młody chłopak jest na psychoterapii
Psychologia

Fakty na temat psychoterapii

Psychoterapia to nie tylko najskuteczniejszy, ale i najpopularniejszy sposób leczenia zaburzeń natury psychicznej.

Rosnąca świadomość na temat złożoności i wagi problemów z którymi często się mierzymy sprawia, że coraz więcej ludzi decyduje się na tą formę pomocy, tym samym zwiększając zapotrzebowanie na tego typu usługi w społeczeństwie. Spróbujmy dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to forma leczenia, która polega na korzystaniu z różnych technik terapeutycznych, dzięki czemu pacjent zrozumie swoje problemy i nauczy się jak radzić sobie z nimi w sposób możliwie efektywny, skuteczny i co równie ważny – zdrowy.

Prowadzona przez wykwalifikowanego terapeutę może być stosowana w leczeniu najróżniejszych zaburzeń psychicznych, takich jak na przykład depresja, lęki, zaburzenia osobowości, uzależnienia, traumy, zaburzenia odżywiania oraz wielu innych.

Techniki psychoterapeutyczne obejmują m.in. terapię poznawczo-behawioralną, terapię psychodynamiczną, terapię psychoanalityczną, a także szereg pozostałych nurtów, których zastosowanie będzie zależeć od specyfiki danego problemu oraz preferencji samego pacjenta.

Większość renomowanych placówek świadczących usługi z zakresu zdrowia psychicznego jak np. Solutio, posiada w swoich szeregach wykwalifikowanych i certyfikowanych terapeutów poruszających się we wszystkich nurtach, co pomoże nam dopasować najskuteczniejszą metodę leczenia problemu, którego za pomocą terapii pragniemy się pozbyć.

Jakie zalety posiada psychoterapia?

Respondenci najczęściej wskazują na:

  • Realną pomoc w zwalczaniu problemów psychicznych poprzez naukę odpowiednich technik, które pomogą w zmniejszeniu nasilenia objawów i zapobieganiu nawrotom.
  • Pomoc w poprawie jakości życia poprzez zwiększenie samoświadomości, zmniejszenie niepokoju oraz poprawienie relacji interpersonalnych, dzięki nauce skuteczniejszych sposobów komunikacji, a także radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.
  • Motywowanie do chęci zmian i samorozwoju, co może zaowocować osiągnięciem postawionych celów zarówno na płaszczyźnie osobistej jak i zawodowej.
  • Naukę umiejętności stawiania czoła sytuacjom stresowym takim jak na przykład utrata pracy, rozstanie, ciężka choroba.
  • Pomoc w zmniejszeniu często towarzyszących problemom psychicznym objawów fizycznych, takich jak chociażby bóle głowy, bóle pleców, nadciśnienie.

Dlaczego psychoterapia ma korzystny wpływ na naszą sferę psychofizyczną?

Psychoterapia pozwoli nam lepiej zrozumieć nasze myśli, emocje i zachowania, pomagając nam radzić sobie z najróżniejszymi problemami, poprawiając nasze samopoczucie i tym samym dając nadzieję na nadejście pozytywnych zmiany w naszym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.