Nowoczesny program do prowadzenia gabinetu lekarskiego może skutecznie przyczynić się do znacznej automatyzacji codziennych procesów i obowiązków w placówkach medycznych. E-recepta, podobnie jak e-zwolnienia czy e-skierowania, to istotna część stale postępującej cyfryzacji. Jak działa elektroniczna recepta wystawiana przez lekarza? Czy korzystanie z niej faktycznie jest skomplikowane? W tym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące e-recepty.
Program do prowadzenia gabinetu lekarskiego – rozwiązanie na miarę XXI wieku
Innowacyjne rozwiązania takie jak elektroniczna recepta to sposoby na to, by skutecznie usprawnić system opieki medycznej i ułatwić życie nie tylko lekarzom czy farmaceutom, ale także pacjentom. Nadmierna biurokracja to jedna z największych bolączek służby zdrowia i przyczyna niewydolności systemu w wielu placówkach medycznych. E-recepta to natomiast remedium na to, aby:
- skutecznie zredukować ilość czasu poświęcanego na wypisywanie recepty;
- zniwelować problem braku pieczątki (a tym samym konieczność ponownej wizyty u specjalisty);
- ograniczyć ryzyko błędów i pomyłek w procesie realizacji recepty (e-recepta jest czytelna, dzięki czemu nie ma obaw, że otrzymasz niewłaściwy lek lub niepoprawne zalecenia dotyczące jego dawkowania);
- nie musieć martwić się o ewentualne zagubienie recepty (e-recepta zapisuje się bowiem w Internetowym Koncie Pacjenta, co sprawia, że bez trudu można do niej wrócić w każdym momencie);
- skutecznie zapobiegać próbom wykorzystywania fałszywie wystawionych recept.
Dodatkowym, niezwykle ważnym plusem elektronicznej recepty jest również możliwość częściowej realizacji recepty. Co więcej, jeśli lekarz przepisał Ci kilka lekarstw, nie potrzebujesz odpisu, żeby móc je zakupić w różnych aptekach. Jednocześnie nie stracisz refundacji na potrzebny lek. Dzięki temu zyskasz możliwość szybkiego i wygodnego załatwiania swoich spraw zdrowotnych.
Jak działa e-recepta?
Tego rodzaju receptę można otrzymać zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Jeśli chcesz dostawać e-receptę za pomocą kanału online, powinieneś wcześniej wybrać preferowany sposób powiadomień. Aby to zrobić, zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), a następnie wybierz sposób powiadomień poprzez zakładkę „Moje konto”. Do wyboru masz SMS, e-mail lub obie wskazane opcje.
Jeśli nie korzystasz z IKP lub nie masz dostępu do Internetu, nic nie szkodzi na przeszkodzie, abyś otrzymał papierowy wydruk informacyjny o e-recepcie. Wystarczy, że zgłosisz to lekarzowi podczas wizyty. Wówczas wystawi on papierową wersję recepty, z której farmaceuta z powodzeniem zeskanuje odpowiedni kod.
Proces wystawiania i realizacji elektronicznej recepty można zatem przedstawić w trzech krokach:
- Lekarz wystawia e-receptę.
- W zależności od swoich preferencji otrzymujesz:
- SMS z 4-cyfrowym kodem;
- e-mail z załączonym plikiem PDF informującym o e-recepcie;
- papierowy wydruk informacyjny ze wszystkimi potrzebnymi informacjami.
Udajesz się do apteki, w której:
- podasz farmaceucie kod z SMS-a oraz PESEL (swój lub osoby, dla której kupujesz lek);
- farmaceuta zeskanuje kod z informacji o e-recepcie, którą masz w e-mailu;
- farmaceuta wyda Ci lekarstwa na podstawie wydruku informacyjnego, który otrzymałeś uprzednio od swojego lekarza.
Istnieje również możliwość odbioru e-recepty za pomocą bezpłatnej, mobilnej aplikacji mojeIKP, dzięki której realizacja recepty okazuje się jeszcze szybsza i wygodniejsza. Wszystko to gwarantuje nowoczesny program do prowadzenia gabinetu lekarskiego, który stopniowo wdraża coraz więcej pomocnych rozwiązań, mających za zadanie usprawnić pracę służby zdrowia. To dobra wiadomość dla pacjentów, którzy mogą liczyć na coraz wyższą jakość obsługi medycznej.