Kobieta leczy swoje uzleżenienie od alkoholu
Choroby

Leczenie uzależnień – na czym polega terapia dla osób uzależnionych?

Wiele milionów osób jest wciąż dotkniętych problemem alkoholizmu. Dotyka on zarówno osoby uzależnione, jak i ich rodziny, a jego skutkiem są zaburzenia w funkcjonowaniu rodziny. Ważne jest, aby dowiedzieć się o tym zaburzeniu, jak można je zdiagnozować i jak je pokonać. Choć pokonanie alkoholizmu bywa trudne, to jednak możliwe jest życie w trzeźwości.

Podstawowe informacje o uzależnieniu: Definicja alkoholizmu

Dlaczego alkoholizm jest ważny zarówno dla jednostki jak i społeczeństwa? Alkoholizm jest poważną chorobą, która powoduje duże uzależnienie od etylu. Został oficjalnie wymieniony przez Światową Organizację Zdrowia jako choroba, obok innych zaburzeń psychicznych i fizycznych. Z alkoholizmem mamy do czynienia, gdy nie ma kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Osoba cierpiąca czuje się zmuszona do picia alkoholu, mimo że zna konsekwencje. Złe samopoczucie jest częstym skutkiem ubocznym prób rzucenia picia. To prawie zawsze prowadzi do nawrotu do substancji uzależniających. Istotą zaburzenia jest częstsze i większe używanie alkoholu, przy mniejszej kontroli. Może to prowadzić do negatywnych konsekwencji społecznych i zdrowotnych. Może też powodować utratę zatrudnienia i relacji z bliskimi. Nieleczony alkoholizm może prowadzić do marskości wątroby, wyniszczenia organizmu, a nawet śmierci.

Jaki jest najlepszy moment na podjęcie terapii?

Dla osób cierpiących na alkoholizm dostępne jest tylko profesjonalne leczenie. Ponieważ choroba ta jest zbyt ciężka i zależna od emocji, samodzielne wyjście z niej przez pacjenta jest prawie niemożliwe. Rozróżnienie między kompulsywnym a relaksacyjnym spożywaniem alkoholu może być trudne. Nie chodzi o ilość wypijanego alkoholu, ale raczej o częstotliwość i stopień kontroli. Najważniejszym wskaźnikiem do terapii jest rosnąca niezdolność do kontrolowania ilości i częstotliwości spożywania alkoholu. Nawet jeśli pijesz wino tylko wieczorami, przymus picia go każdego dnia może wskazywać na poważny problem. Jeśli picie staje się Twoją główną metodą odreagowania stresu i uwolnienia emocji, warto skonsultować się z terapeutą. Nie jest prawdą, że obraz alkoholika jako kogoś leżącego na ławce w parku jest trafny. Alkoholikiem można być również w swoim domu, niezależnie od statusu społecznego czy wykonywanego zawodu.

Terapia alkoholowa: Do czego służy?

Terapia alkoholowa może być złożonym i trudnym procesem. Abstynencja jest najważniejszym celem. Proces zdrowienia może być wspierany także przez szereg innych celów. Pierwszym z nich jest zdobycie wiedzy na temat alkoholizmu i uzależnienia od alkoholu oraz niszczących skutków, jakie wywiera on na życie osób cierpiących i ich bliskich. Dąży się do zniszczenia złudzeń i zaprzeczeń, które pozwoliły ludziom trwać w uzależnieniu. Terapia to także szansa na odkrycie więcej o sobie, swoich emocjach, celach i dążeniach. Leczenie alkoholizmu obejmuje poznanie przyczyn picia, a także technik zapobiegania nawrotom. Celem terapii nie jest zakończenie alkoholizmu, ale umożliwienie pacjentowi prowadzenia produktywnego i twórczego życia.

Czy możliwe jest skuteczne leczenie alkoholizmu?

Tak długo, jak dana osoba jest skłonna porzucić swój nałóg, możliwe jest skuteczne leczenie alkoholizmu. Chociaż cały proces wymaga wiele pracy i poświęcenia, wyniki mogą znacząco zmienić życie zarówno osoby uzależnionej, jak i jej bliskich. W rzeczywistości mogą nawet uratować im życie. W pierwszej kolejności stawiana jest diagnoza. Następnie detoks powinien być przeprowadzony w szpitalu lub ośrodku rehabilitacyjnym pod nadzorem lekarza. Kolejnym, i najważniejszym, krokiem jest leczenie alkoholizmu. Dzięki temu chory uczy się żyć w nowej rzeczywistości. Osiągnięcie całkowitej abstynencji nie jest łatwe. Warto jednak podjąć ten wysiłek. Osoby, które przez wiele lat żyły bez alkoholu są świetnym przykładem na to, że leczenie alkoholizmu jest efektywne i skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.