Kobieta po wybielaniu zębów uśmiech się
Uroda

Licówki czy wybielanie zębów – co wybrać?

W dzisiejszych czasach zdrowy i piękny uśmiech, to dla wielu osób absolutna podstawa. Zadbane zęby dodają nam nie tylko pewności siebie, ale także korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Nic więc dziwnego, że każdego roku tysiące Polaków decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego, licówek czy zabieg wybielania zębów. Za stosunkowo nieduże pieniądze możemy znacząco poprawić swoją atrakcyjność. Pamiętajmy także, że zadbane zęby przekładają się także na świeży oddech i ogólną poprawę naszego zdrowia.

Nim zadbany o estetyczną stronę naszego uzębienia, pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy finalnie zdecydujemy się na wybielanie zębów, czy założenie licówek, przede wszystkim powinniśmy zadbać o zdrowie naszych zębów. To właśnie dlatego tak ważne są regularne wizyty u stomatologa, który na bieżąco może monitorować i reagować na zmiany w naszej jamie ustnej. Dobrym pomysłem jest także udać się na konsultację ortodontyczną, aby sprawdzić stan naszego zgryzu. Jeśli z naszymi zębami jest wszystko w porządku i chcemy zadbać o ich świetny wygląd, warto zadać sobie pytanie – czy lepsze będzie dla nas wybielanie, czy założenie licówek?

U kogo sprawdzą się licówki?

Licówki to pewnego rodzaju „łuski” wykonane zwykle z porcelany, cementowane na przednich powierzchniach zębów. Jest to doskonała metoda na piękny uśmiech, gdyż pozwalają one także skorygować kształt zębów oraz wady rozwojowe szkliwa. Za pomocą licówek możemy pozbyć się diastemy, a także wydłużyć lub poszerzyć siekacze. To doskonały wybór dla osób, których zęby są odporne na wybielanie. Licówki porcelanowe są trwałe i wymagają zmiany nie wcześniej niż po okresie 8-10 lat.

Z metody tej niestety nie skorzystają osoby zmagające się zaburzeniami zgryzowymi. Warto również pamiętać o tym, że licówki możemy założyć tylko na zęby od 1 do 4, gdyż zęby trzonowe, którymi przeżuwamy posiłki, są narażone na działanie największych sił i nie mogą być licowane. Pamiętajmy, aby nasze licówki były kolorem odpowiednio dobrane do sąsiadujących zębów, aby się znacząco nie odróżniały. W praktyce, wielu pacjentów decyduje się na wstępne wybielenie, a dopiero potem przechodzą do licowania zębów przednich.

U kogo sprawdzi się wybielanie zębów?

Z wybielania zębów powinny skorzystać osoby, które są zadowolone z kształtu swoich zębów, a jedynie chciałby poprawić ich barwę. Zdarza się przecież, że z biegiem lat na skutek czynników zewnętrznych nasze zęby tracą dawny blask, a nie wszystkie przebarwienia możemy usunąć higienizacją czy regularnym szczotkowaniem zębów. Zabieg ten najlepsze efekty przynosi u osób młodych. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie przebarwienia da się usunąć za pomocą wybielania. Jeśli mają one charakter wewnętrzny może się okazać, że znacznie efektywniejszym rozwiązaniem okaże się założenie licówek.

Obie wspomniane metody mają swoje wady i zalety. Wybielanie zębów wiąże się z tym, że przez wiele tygodni musimy trzymać się restrykcyjnej, białej diety w celu ustabilizowania koloru uzębienia. Zakładanie licówek z kolei odbywa się na kilku wizytach i może potrwać nawet kilka tygodni. Jeśli naszym marzeniem jest śnieżnobiały uśmiech na ślubie lub innej ważnej dla nas uroczystości – warto zadbać o to odpowiednio wcześniej – niezależnie od tego, na którą metodę poprawy barwy uzębienia się zdecydujemy. Wybór metody najlepiej skonsultować z ortodontą. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zabieg przyniesie pożądane efekty. Zdrowy i piękny uśmiech to nasza wizytówka. Warto zadbać o dobre pierwsze wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.