Soczewki multufokalne
Zdrowie

Soczewki multifokalne a prezbiopia

Szkła kontaktowe to obecnie jedna z najchętniej wybieranych metod w zakresie korygowania wad wzroku. W sprzedaży można znaleźć wiele rodzajów soczewek, które dopasowują się nie tylko do stylu życia, ale także skutecznie niwelują objawy związane z istniejącą wadą aparatu wzroku. Warto zwrócić szczególną uwagę na szkła progresywne. Komu są one polecane i co je wyróżnia?

Czym są progresywne szkła kontaktowe?

Soczewki multufokalne, nazywane także progresywnymi, są przeznaczone do korekcji wad wynikających z nieprawidłową akomodacją oka. Głównie sprawdzają się one przy problemie jakim jest prezbiopia, czyli zanik elastyczności soczewki, wynikający z upływającego czasu. Soczewki progresywne podzielone są na trzy strefy:

  • strefa I – zaprojektowana jest w ten sposób, by umożliwić wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w bezpośrednim zasięgu wzroku;
  • strefa II – jest to strefa stworzona do poprawy ostrości widzenia przedmiotów znajdujących się w dalszej odległości;
  • strefa środkowa – pozwala ona zachować płynne przejście pomiędzy wspomnianymi już strefami i umożliwia widzenie tego, co znajduje się pomiędzy nimi.

Soczewki progresywne mogą charakteryzować się odmienną mocą, stąd ważne jest, aby zostały one dobrane przez specjalistę.

Czym różnią się szkła progresywne od innych soczewek?

Soczewki progresywne – w przeciwieństwie do innych szkieł kontaktowych posiadają budowę sferyczną. Dzięki temu możliwa jest płynna zmiana mocy patrzenia i poprawa ostrości widzenia. Oczywiście, warunkiem skutecznego działania soczewek progresywnych jest ich odpowiednie dopasowanie.

Komu polecane są szkła kontaktowe multifokalne?

Soczewki progresywne stworzone są dla osób zmagających się ze starczowzrocznością. Prezbiopia to wada wynikająca z naturalnych procesów starzenia się organizmu. W jej przebiegu, oko traci zdolność do akomodacji poprzez utratę elastyczności soczewki. W naturalny sposób, prezbiopia powoduje spadek ostrości widzenia – najczęściej w odniesieniu do przedmiotów znajdujących się blisko, aczkolwiek nie jest to regułą. Prezbiopia to wada, która najczęściej dotyka osoby po 40 roku życia. Niestety, nie da się jej zapobiegać. Właśnie dlatego warto wiedzieć, czym są soczewki progresywne i kto na nich skorzysta.

Jak objawia się starczowzroczność?

Starczowzroczność – objawy to przede wszystkim postępujące stale zaburzenia widzenia. Prezbiopia powoduje:

  • trudności w rozpoznawaniu kształtów i przedmiotów;
  • rozmazywanie się obrazu widzianego z bliska, a także z daleka;
  • problemy z wyraźnym widzeniem w słabym oświelteniu.

Dodatkowo, prezbiopia może także być przyczyną chronicznych bóli głowy. Soczewki progresywne, jeśli zostaną odpowiednio dobrane, nie zahamują postępującej wady, aczkolwiek pomogą zniwelować nieprzyjemne objawy.

Ile wynosi okres adaptacji oka do szkieł multifokalnych?

Soczewki progresywne to specyficzne szkła kontaktowe, do których trzeba się przyzwyczaić i nauczyć się przez nie patrzyć. Standardowo, okres adaptacji oka wynosi od 1 do 2 tygodni. W razie problemów z użytkowaniem soczewek progresywnych, warto skontaktować się z okulistą i uzyskać więcej wskazówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.