Duża orba medyczna leży na podłodze
Choroby

Torby medyczne: jakie są ich rodzaje? Sprawdź, co powinno się w nich znaleźć!

Praca lekarzy i ratowników medycznych w karetkach jest nieocenioną pomocą w każdym nagłym zdarzeniu. Aby jednak była ona efektywna, wymaga profesjonalnego wyposażenia, które to umożliwi. W karetce nie może więc zabraknąć odpowiedniego sprzętu, ale i akcesoriów medycznych, które zawsze będą pod ręką. I to właśnie tu z pomocą przychodzą torby medyczne. Czym one dokładnie są? Jakie ich rodzaje możemy wyróżnić? A co najważniejsze: jakie przedmioty powinny zawierać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Torba medyczna — co to jest?

Torby medyczne to bardzo praktyczne rozwiązanie dla każdej z gałęzi służb ratowniczych, których funkcjonowanie opiera się na profesjonalnym sprzęcie medycznym. Zapewniają one bowiem możliwość wygodnego przenoszenia różnorodnych produktów medycznych wszędzie tam, gdzie akurat są najbardziej potrzebne. Odpowiednio wyposażone torby medyczne znacznie ułatwiają więc pracę m.in. w karetce, gdzie szczególnie ważna jest szybkość reakcji i sprawne odnalezienie potrzebnego asortymentu.

Rodzaje toreb medycznych

W sklepach z wyposażeniem medycznym dostępne są różnorodne modele toreb, co znacznie zwiększa możliwość ich dopasowania do danych potrzeb. Zależnie od pojemności i zastosowania, najczęściej wyróżnia się:

 • ampularium;
 • apteczki medyczne;
 • torby medyczne;
 • plecaki medyczne.

Każde z nich będą odpowiednie w innym zastosowaniu, ale często mogą być stosowane zamiennie. Wiele zależy od tego, gdzie i do czego mają służyć. Ampularium to typ torby, w której przenoszone są różnorodne leki bez zagrożenia ich zbicia czy rozlania. Apteczki są od nich nieco większe, więc i pojemniejsze, ale ich wyposażenie przeważnie ogranicza się do niezbędnego minimum, w związku z czym najczęściej są wykorzystywane np. przez policję czy straż miejską oraz w użytku prywatnym.

Przy większych oczekiwaniach lepszym rozwiązaniem są torby i plecaki medyczne. Torba medyczna z wyposażeniem sprawdzi się tam, gdzie niezbędna jest duża pojemność, zarówno na sprzęt, jak i akcesoria. Nie zawsze będzie ona jednak poręczna, dlatego też powstały plecaki medyczne. Spora pakowność i wygoda przenoszenia sprawia, że są chętnie wykorzystywane zarówno w karetkach, jak i na szlakach górskich czy nawet w prywatnym użytku.

Wyposażenie torby medycznej: co powinno się w niej znaleźć?

Wyposażenie torby medycznej do użytku profesjonalnego w poszczególnych gałęziach ratownictwa regulują rozporządzenia prawne — inne bowiem produkty mogą być bardziej pożądane w ratownictwie wodnym, a inne w lądowym. Są jednak rzeczy, które niezmiennie pojawiają się w niemal każdej z nich.

Co powinno znaleźć się na wyposażeniu torby medycznej? Przede wszystkim:

 • woda utleniona,
 • plastry,
 • kompresy jałowe,
 • gazy opatrunkowe jałowe,
 • opaski elastyczne,
 • opatrunki hydrożelowe,
 • rękawiczki jednorazowe,
 • nożyczki,
 • koc ratunkowy,
 • maseczka do sztucznego oddychania.

Tego typu produkty medyczne to podstawa znajdująca się niemal w każdej apteczce. Jest ona rozbudowywana według potrzeb przyszłego użytkownika i przeznaczenia, np.o wodoszczelne opakowania czy spray na oparzenia dla ratowników wodnych lub pirotechnikę dla ratowników górskich. Takie dopasowanie do potrzeb jest niezwykle ważne — pozwala na posiadanie zawsze przy sobie wszystkich tych elementów, które nie tylko umożliwią, ale i ułatwią oraz przyspieszą wykonywaną pracę.

Mała apteczka czy pojemna torba medyczna z wyposażeniem — na który z nich postawisz? Zastanów się, czego wymagasz od tego typu produktu, a podjęcie ostatecznej decyzji będzie znacznie prostsze. Nie zapomnij przy tym również o zakupie koniecznego ekwipunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.