Kobieta z problmem bruksizmu zakąłda na zęby ochronke
Choroby

Bruksizm – sposoby leczenia zgrzytania zębami

Artykuł partnera.

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, nie jest niewinnym nawykiem. To choroba, której konsekwencje mogą być bardzo poważne, jeśli pacjent nie podejmie leczenia w odpowiednim momencie. Oczywiście nie u każdego pacjenta problem jest tak samo nasilony, ale zawsze warto przyjrzeć się przyczynom i poszukać rozwiązań.

Co to jest bruksizm?

Bruksizm to mimowolne zaciskanie zębów albo zgrzytanie zębami. O ile w ciągu dnia można czasem opanować problem w pełni świadomie, o tyle problemem jest bruksizm nocny, w którym pacjent nie ma kontroli nad pracą żuchwy. Co istotne, w czasie ataku bruksizmu zaciskamy szczęki nawet kilkukrotnie silniej niż przy gryzieniu pokarmu, a takich obciążeń na dłuższą metę nie znosi nawet twarda zębina.

Przyczyny bruksizmu

Niekiedy trudno stwierdzić, co u konkretnego pacjenta jest przyczyną zgrzytania zębami, natomiast lista możliwych powodów jest dość długa. To z jednej strony predyspozycje genetyczne, a z drugiej kiepska dieta czy nawet wysoki poziom stresu. Często przyczyną są też nieleczone wady zgryzu lub źle wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne.

Objawy bruksizmu

Oczywistym objawem bruksizmu jest zgrzytanie zębami, ale paradoksalnie nie zawsze łatwo jest wychwycić moment zaciskania zębów. Bardzo często bruksizm rozpoznaje się po porannych bólach głowy lub karku, szumie w uszach, nienaturalny rozrost mięśni, wyczuwalne „przeskakiwanie żuchwy”, a po pewnym czasie dochodzi do pękania szkliwa, a nawet uszkodzenia zębów.

Konsekwencje nieleczonego bruksizmu

Leczenie bruksizmu jest ważne. O ile przewlekły ból głowy można uznać jeszcze za bardzo uciążliwy, ale generalnie niemający dalszych konsekwencji, tak już nadwrażliwość zębów, zaburzenia słuchu, zaburzenia równowagi, zwyrodnienia pojawiające się w stawach skroniowo-żuchwowych, a nawet przerost mięśni żwacza to już poważne problemy, których nie można bagatelizować. W skrajnych przypadkach nieleczony bruksizm może powodować nawet wypadanie zębów.

Metody leczenia bruksizmu

W leczeniu bruksizmu przydają się oczywiście podstawowe metody: ćwiczenie rozluźniające mięsień żwacza, mechaniczne rozluźnianie okolicy przyczepów mięśni żwacza, świadome przerywanie ataków bruksizmu, poprawa diety i zmiana stylu życia, ale bardzo często lekarz dentysta przyjmuje pod opiekę pacjenta, u którego należy podjąć leczenie stomatologiczne.

  • Możliwe jest zastosowanie szyny relaksacyjnej. Nie leczy ona bruksizmu u osób, które zgrzytają zębami, ale chroni powierzchnie zębowe, pozwalając na wdrożenie metod rozluźniających.
  • Leczenie botoksem upośledza działanie mięśni, ma jednak pewne konsekwencje uboczne, a leczenie przynosi tylko okresową ulgę, również niekoniecznie usuwając główną przyczynę.
  • Jeżeli w przypadku bruksizmu jego przyczyny można upatrywać się w wadach zgryzu, to oczywistym rozwiązaniem jest wdrożenie leczenia ortodontycznego. Tutaj skuteczność jest bardzo wysoka, choć oczywiście zanim efekt zostanie osiągnięty, stosuje się techniki pomocnicze.
  • Przy podłożu nerwowym można podać leki uspokajające, ale zdecydowanie ważniejsze jest szybkie wdrożenie technik relaksacyjnych.

Lekarz stomatolog, który opiekuje się pacjentami z bruksizmem, często poza podstawową jednostką musi też zająć się naprawą szkód. Bruksizm wpływa negatywnie na stan zdrowia jamy zębowej i nie tylko trzeba leczyć osłabione zęby, ale też profilaktycznie przeprowadzać odpowiednie zabiegi higienizacyjne, aby je wzmocnić.

Pozbądź się bruksizmu raz na zawsze

Jeśli obserwujesz u siebie nieświadome zaciskanie zębów, zgłoś się do HCentrum Stomatologiczne Jasińscy. W naszym centrum stomatologicznym potrafimy rozpoznawać przyczyny i dobierać skuteczne metody leczenia bruksizmu. Zabezpieczymy Twoje zęby przed uszkodzeniami, wzmocnimy je, przeprowadzimy pełne leczenie ortodontyczne i kompleksowo zadbamy o zdrowie Twojej jamy ustnej. Im szybciej umówisz się na wizytę, tym łatwiejsze będzie leczenie, dlatego nie czekaj, aż pojawią się najpoważniejsze konsekwencje, tylko skonsultuj się ze specjalistą już teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.