Nowoczesna, biała lampka stołowa
Bez kategorii

Jak wybrać lampki stołowe?

Artykuł partnera.

W naszych domach liczy się funkcjonalność, odpowiadająca nam estetyka i niepowtarzalny klimat, który wprowadza nas w dobry nastrój. To ważne, by każdy element jego aranżacji wybierać rozważnie i świadomie – również oświetlenie. Oprócz głównych lamp zapewniających najwięcej światła, dobrze jest zdecydować się także na dodatkowe punkty rozjaśniające przestrzeń i dodające jej przyjemnego charakteru. W tej roli doskonale sprawdzają się lampki stołowe. Co warto o nich wiedzieć i jak je wybierać? Poznaj nasze wskazówki.

Nowoczesne lampki stołowe to nie tylko bogato zdobione materiałowe abażury, które znamy sprzed lat. Oczywiście, miłośnicy stylu vintage wciąż mogą znaleźć coś dla siebie, jednak w ofercie producentów nie brakuje rozwiązań dopasowanych do potrzeb współczesnych klientów. W sklepie Artera znajdziemy więc modele industrialne i minimalistyczne, których projekty zachwycają subtelnością formy i ponadczasową elegancją. Z naszego artykułu dowiesz się, na co warto zwracać uwagę przy wyborze i gdzie w naszych domach warto postawić na lampy stołowe.

Lampka stołowa

Lampki stołowe – jak wybrać najlepsze modele dla siebie?

Nie mamy wątpliwości, że dobrze dobrane lampki stołowe pomagają wprowadzić do wybranego wnętrza przytulną atmosferę i – co jeszcze ważniejsze – pozwalają właścicielowi wyrazić siebie. Sprawiają, że przestrzeń jeszcze lepiej odzwierciedla to, jak się czujemy i kim jesteśmy. Warto więc dobrać ich stylistykę do naszego gustu i indywidualnych potrzeb. Ważne jest jednak również, by podczas wyboru kierować się pewnymi wskazówkami, które pomogą nam osiągnąć estetyczny efekt w naszych mieszkaniach. O czym dobrze jest pamiętać?

Wybierając lampę stołową zwróć uwagę na jej rozmiar. Dla ostatecznego efektu bardzo ważne jest, by była dopasowana do wielkości pomieszczenia. Jeśli dysponujesz przestrzenią o dużym metrażu lub wysokości, możesz zdecydować się na modele o solidnej podstawie czy ze sporym abażurem. To dobre rozwiązanie do salonu czy sypialni, ale także przestronnego korytarza, którym mogą pochwalić się nieliczni. W małych pomieszczeniach stawiaj raczej na subtelne projekty, które nie będą wyglądały karykaturalnie. Zawsze pamiętaj więc o proporcjach.

Lampy stołowe bardzo często pojawiają się w pobliżu kanapy. Jeśli ty również masz plan je tam postawić, zwróć uwagę, by nie były więcej niż półtora raza wyższe od stolika, na którym stoją. Dzięki temu uda ci się zachować elegancki wygląd pomieszczenia.

Lampka stołowa

Właściciele większych przestrzeni, np. salonów o dużym metrażu, mogą pozwolić sobie na dodatkowe zmiany w aranżacji. W takich pomieszczeniach warto zdecydować się na dwie identyczne lampki stołowe, dla których można znaleźć miejsce po dwóch stronach kanapy czy komody. Dobrze jest pamiętać, by ustawić je w sposób symetryczny.

Gdy przeglądasz lampki stołowe dostępne w sklepach i zastanawiasz się, która sprawdzi się u ciebie, weź pod uwagę szerokość blatu, stolika czy komody, na których będzie stała. Porównaj ją ze średnicą abażuru. To ważne, ponieważ zbyt duża lampa będzie zawadzała o ścianę czy utrudniała swobodne poruszanie się. Istnieje również zwiększone ryzyko, że wkrótce spadnie ze swojego miejsca i się zniszczy.

Gdzie sprawdzają się lampki stołowe?

Okazuje się, że najczęstszym skojarzeniem z lampkami stołowymi jest oczywiście salon. Służą w głównej mierze budowaniu nastroju i chronieniu przed nieprzyjemnymi dla oka cieniami. Są wykorzystywane także w sypialniach, gdzie pełnią funkcję oświetlenia dodatkowego znajdującego się po dwóch stronach łóżka. Gdzie jeszcze mogą się pojawiać?

  • Lampki stołowe, zwłaszcza te minimalistyczne, są częstym wyborem do przedpokoju. Wykorzystuje się je na komodach czy szafkach na buty, by stanowiły przyjemne dla oka oświetlenie dodatkowe.
  • Co ciekawe, nowoczesne lampki stołowe służą także budowaniu atmosfery… w kuchni! Wielu użytkowników decyduje się na ich postawienie na stole, by przy ich przyjemnym świetle dyskutować z bliskimi do późnych godzin.
    Lampka stołowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.