Pojawiające się pajączki czy żylaki to problem, który spotyka coraz większą część społeczeństwa. Nieodpowiedni tryb życia, praca, zła dieta czy uwarunkowania genetyczne to elementy, które mają wpływ na powstawanie zmian żylnych w kończynach dolnych.
Jednym ze sposobów, który pomaga w walce z tym schorzeniem jest stosowanie kompresjoterapii, czyli nieinwazyjnej metody leczenia żylaków za pomocą stopniowanego ucisku. Do kompresjoterapii wykorzystuje się wyroby uciskowe, takie jak skarpety, rajstopy czy podkolanówki.
Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie stopnie ucisku wyróżniamy oraz kiedy zacząć i w jaki sposób stosować podkolanówki uciskowe, aby przyniosły zamierzone efekty.
Stosowanie podkolanówek uciskowych
Aby podkolanówki uciskowe odpowiednio pełniły swoją funkcję muszą być dobrane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.
O czym należy pamiętać przed wyborem podkolanówek uciskowych?
- Pomiar
Pomiary należy dokonać rano w pozycji leżącej najlepiej zaraz po przebudzeniu (wtedy ewentualny obrzęk jest najmniejszy) . Nogi należy zmierzyć w miejscach, takich jak:
- nad kostką w najwęższym miejscu,
- łydka w najgrubszym miejscu,
- długość kończyny od podstawy stopy do kolana (4 cm poniżej rzepki).
- Zakładanie podkolanówek
Bardzo ważne jest, aby podkolanówki zakładać rano, przed wstaniem z łóżka, ponieważ wtedy kończyny są najmniej obrzęknięte.
Podkolanówki uciskowe i ich stopnie ucisku
Stopień ucisku zależy przede wszystkim od tego, czy podkolanówki będą stosowane profilaktycznie czy leczniczo. Jeśli leczniczo to dobór ich zależy od stopnia zaawansowania zmian żylnych.
- I stopień 18 – 21 mmHg
Podkolanówki uciskowe 1 stopnia stosowane są przede wszystkim profilaktycznie, aby zapobiec powstawaniu pajączków, żylaków, a także przewlekłej niewydolności żylnej.
- II stopień 23 -32 mmHg
II stopień ucisku zalecany jest przede wszystkim osobom, które dostrzegły niewielkie i większe zmiany żylne na kończynach dolnych lub są po zabiegach inwazyjnych usuwania już istniejących żylaków.
- III stopień 34 -46 mmHg
Podkolanówki uciskowe o trzecim stopniu kompresji stosowane są podczas przewlekłej niewydolności żylnej ze zmianami skórnymi z nią związanymi takimi jak np. owrzodzenia żylne.
- IV stopień <49 mmHg
IV, czyli największy stopień ucisku wykorzystywany jest podczas leczenia ciężkiego zespołu pozakrzepowego i nieodwracalnych obrzęków limfatycznych.
Zalety stosowania podkolanówek uciskowych
Podkolanówki uciskowe to wyroby medyczne, które stosowane profilaktycznie mogą zapobiec powstawaniu zmian żylnych, natomiast stosowane leczniczo łagodzą ból oraz dyskomfort związany z występowaniem żylaków czy po zabiegach, poprawiają komfort życia i codziennego funkcjonowania.
Podkolanówki uciskowe to także bardzo wygodne, bezpieczne i komfortowe produkty. A ich noszenie nie powoduje żadnego dyskomfortu. Dodatkową zaletą podkolanówek uciskowych jest ich estetyczny wygląd. Wykonane z najwyższej jakości materiałów podkolanówki mogą być z powodzeniem stosowane na co dzień.
Podkolanówki mogą stosować wszystkie osoby, dla których pajączki czy żylaki są powodem wstydu. Razem z podkolanówkami zadbaj o zdrowie i piękno swoich nóg!
Musze koniecznie spróbować podkolanówek na moje pajączki na nogach