Zdrowy styl życia to nie tylko moda, ale przepis na młody wygląd, doskonałe samopoczucie i lepsze zdrowie. Dla zachowania dobrej kondycji organizmu ważna jest aktywność fizyczna oraz odpowiednie odżywianie. Zbilansowana dieta oparta jest na spożywaniu odpowiedniej ilości różnych składników odżywczych. Jednym z podstawowych elementów takiego jadłospisu są tłuszcze. Najbardziej wartościowe są tłuszcze roślinne ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ich doskonałym źródłem jest olej rzepakowy, po który warto sięgnąć z wielu powodów.
Czym wyróżnia się olej rzepakowy?
Olej rzepakowy wykazuje się najlepszą proporcją kwasów tłuszczowych wśród olejów roślinnych, ponieważ zawiera najmniej kwasów nasyconych spośród tłuszczów, a jednocześnie stanowi doskonałe źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-6 (kwas linolowy LA) i Omega-3 (kwas alfa-linolenowy ALA) w proporcji 2:1 korzystnej dla zdrowia. Kwasy te odpowiadają za właściwe funkcjonowanie niemal całego organizmu. Wpływają pozytywnie na pracę mózgu, oczu oraz regulują poziom cholesterolu. Ponadto olej rzepakowy ze względu na swoje prozdrowotne działanie jest wykorzystywany w profilaktyce chorób układu krążenia. Olej rzepakowy jest doskonałym źródłem witaminy E i K. Witamina K reguluje proces krzepnięcia krwi, a witamina E jest naturalnym przeciwutleniaczem i pomaga chronić organizm przed wolnymi rodnikami. Właściwości witaminy E pozytywnie wpływają na stan skóry, włosów oraz paznokci, dlatego olej rzepakowy znalazł zastosowanie w kosmetyce. Producenci kosmetyków doceniają jego neutralny zapach oraz właściwości odżywcze. Olej rzepakowy jest również świetnym składnikiem domowych kosmetyków, takich jak maski do włosów, peelingi do ciała czy maseczki na twarz.
Olej rzepakowy dobry dla dzieci
Kwasy tłuszczowe odgrywają ważną rolę w prawidłowym rozwoju dzieci już od pierwszych dni życia. Niemowlęta otrzymują je z mlekiem mamy lub w mleku modyfikowanym, a w okresie rozszerzania diety powinny być dostarczane wraz z pożywieniem. Olej rzepakowy jest zalecany do podawania dzieciom już od 6 miesiąca życia, ze względu na swoje korzystne właściwości odżywcze i prawidłową zawartość kwasów Omega-3 i Omega-6
Do czego można wykorzystać olej rzepakowy?
Kwasy tłuszczowe nie są niestety wytwarzane przez ludzki organizm, więc muszą być dostarczane w pożywieniu. Naukowy rekomendują spożywanie 2 łyżek oleju rzepakowego dziennie, by zaspokoić zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe. Rafinowany olej rzepakowy jest uniwersalny, ponieważ nie ma zapachu, a jego neutralny smak nie zmienia smaku potraw. Może być on wykorzystywany do smażenia powierzchniowego, smażenia głębokiego, pieczenia czy gotowania potraw. Jest doskonałym zamiennikiem dla masła czy margaryny, więc sprawdzi się również jako składnik ciast. Olej rzepakowy znalazł także zastosowanie jako składnik sałatek, surówek, zup, sosów czy majonezów.
Popularyzacja oleju rzepakowego
Mimo niskiej ceny oraz wielu korzyści wynikających z jego stosowania olej rzepakowy nie cieszy się jeszcze odpowiednio dużą popularnością, bo wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy z jego prozdrowotnych właściwości. Aby zmienić ten stan rzeczy powstał projekt „Olej rzepakowy skarbem Europy”. Jego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju oraz Francuskie Stowarzyszenie Producentów Olejów Roślinnych Terres Univia. Kampania jest współfinansowana przez Unię Europejską. Na stronie projektu olejrzepakowy.com znaleźć można wiele cennych informacji na temat właściwości oleju rzepakowego, jego historii i możliwości zastosowania w codziennym życiu.